Kürt sorunu

HDP Demirtaş'ı bekliyor

HDP’lilerin beklentisi Selahattin Demirtaş’ın eşbaşkanlığa geri dönmesi. Eşbaşkanlık için adı geçen Figen Yüksekdağ konusunda ise partide tartışmalar devam ediyor. Al Jazeera, milletvekillerinin nabzını tuttu.

demirtas
HDP'li milletvekillerinin beklentisi Demirtaş'ın eşbaşkan olması. [Fotoğraf: Al Jazeera]

barış ve demokrasi partisi’nin çatısı altına girdiği halkların demokratik partisi, yeni yönetimini belirlemek için 22 haziran’da kongreye gidiyor. bdp’li milletvekillerinin katılmasından itibaren partinin eşbaşkanlıklarını yürüten sebahat tuncel ve ertuğrul kürkçü’nün yerine yeni genel başkanların belirlenmesi bekleniyor.

eşbaşkan olarak demirtaş ve yüksekdağ

hdp’li milletvekilleri al jazeera’ye, selahattin demirtaş’ın yeniden eşbaşkan olmasını beklediklerini söyledi. beklenti, kadın eşbaşkanın ise hdp çatısı altındaki ezilenlerin sosyalist partisi genel başkanı figen yüksekdağ olması. ancak milletvekilleri selahattin demirtaş’ın yeniden eşbaşkan olmasının çok güçlü bir ihtimal olduğunu, yüksekdağ konusundaki tartışmaların ise devam ettiğini belirttiler.

selahattin demirtaş ise henüz bu konuda kesin konuşmuyor. bdp'nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada demirtaş'ın "hdp eşbaşkanlığı konusunda öneriler var. bizim açımızdan bu tarihi dönemde bir görev düşerse, bunu yapmaktan kaçınmayacağız." dediği duyuruldu. 

demirtaş’ın hdp kongresinde eşbaşkan adayı olması için öncelikle hâlâ üyesi bulunduğu bdp’den istifa etmesi gerekiyor. istifanın ardından hdp’ye katılacak olan demirtaş’ın adaylığı ile ilgili açıklamanın pazartesi günü düzenlenecek bir toplantıyla yapılması bekleniyor.

cumhurbaşkanı adayı kongre sonrası

ankara’da hdp eş başkanı ertuğrul kürkçü ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen eş başkan sebahat tuncel, 22 haziran’da koltuğu bırakacaklarının kesin olduğunu, demirtaş ve yüksekdağ’ın isimlerinin ise yeni eş başkanlar olarak geçtiğini söyledi.

konuyla ilgili soruyu yanıtlayan tuncel, “bu iki arkadaşımızın isimleri geçiyor. başka adaylar da var. büyük bir olasılıkla bir hafta içinde netleştirip kamuoyuyla bunu paylaşacağız.” dedi.

hdp'nin kongre sürecinde cumhurbaşkanı adayını da belirlemesi bekleniyor. partinin elinde çeşitli kesimlerle yapılan görüşmeler sonrasında ortaya çıkan bir muhtemel aday listesi var.

eş başkan sebahat tuncel, partide kadın aday konusunda bir eğilim olduğunu ancak adaya ilişkin 40 yaş sınırı ve lisans diploması zorunluluğu nedeniyle güçlük yaşadıklarını söyledi.

adayın kongrede ya da sonrasında açıklanmasıyla ilgili partide farklı görüşler olduğunu belirten tuncel, henüz son kararın verilmediğini söyledi. sebahat tuncel, eş cumhurbaşkanı adaylarıyla kamuoyu önüne çıkmak istediklerini ancak bir mekanizma bulamadıkları için iki aday açıklamalarının zor göründüğünü de söyledi.

eş başkan ertuğrul kürkçü ise kongrede yapılacak tüzük değişikliğinde özerkliğe daha çok yer verileceğini ayrıca kadın kotasının kaldırılacağını ve işçi hakları ile ilgili maddeler ekleneceğini belirtti.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;