Soma'da Facia

Kendisi kurtuldu, 11 yakını öldü

Nesimi Yıldırım, Manisa Soma'daki maden faciasında kurtulduğuna sevinemedi. Kardeşiyle birlikte 11 yakınını kaybetti.

Nesimi Yıldırım 11 yakını kaybetti. [Fotoğraf:Turaç Top - Al Jazeera]

Maden faciasında yaşamlarını kaybeden işçilerin cenazeleri ailelerine teslim edilmeye devam ediyor. On senedir çalıştığı madende gece mesaisinden çıktığı için kurtulan Nesimi Yıldırım da, aynı yerde çalışan kardeşi Doğan, amcaoğulları İlkay ve Sami ile yeğenlerinin de aralarında bulunduğu 11 akrabasının cenazesini teslim alacak olmanın acısını yaşıyor.

Emekli olabilmek ve geride kalanlara bakmak için çalışmak zorunda olduğunu söyleyen Yıldırım çaresizliğini şu sözle ifade ediyor;

"Buralarda bir söz vardır. Ölen ölmüş, kalan yemek ister." 

Traktör borcunu ödemişti

Yaşamlarını sürdürmek için bütün ailenin erkeklerinin madende çalışmak zorunda olduğunu dile getiren Nesimi Yıldırım, "Kardeşim sekiz yıldır çalışıyordu. Üç çocuğu vardı. Yeni aldığı traktörün borcunu ödemişti. Ona seviniyordu. Hepsinin hayalleri vardı ama yarım kaldı, sülalemiz yok oldu. Kurtulduğuma mı sevineyim, ölenlere mi üzüleyim" dedi.

'Mecburuz'

Yıldırım emekli olmak için çalışmaya devam etmesi gerektiğini söylüyor. Kardeşinin, yakınlarının birer aileleri olduğunu, onlara da yardım etmeleri gerektiğini belirten Yıldırım, "Ayakta kalanlar onlara yardım edecek, bakacak. Buralarda bir söz vardır. Ölen ölmüş kalan yemek ister. Çok acı ama çalışmaya mecburuz" diyerek çaresizliğini dile getiriyor.

Ruhsattaki saate tepki

Sezai Yıldırım iki kardeşi için belirlenen ölüm saatine tepki gösteriyor.
[[Fotoğraf:Turaç Top - Al Jazeera]]
Madende ölen İlkay ve Sami Yıldırım'ın ağabeyi Sezai Yıldırım ise savcılık tarafından düzenlenen defin ruhsatındaki olay saatine tepki gösterdi. Ruhsatta olay saatinin 16.30 yazdığını ancak facianın 14.45'te yaşandığını dile getiren Sezai Yıldırım, "Kardeşlerimin mesaisi 16.00'da bitiyordu. Ama olay yaşandı ve öldüler. Sanki işten çıkıp madene geri dönmüşler veya mesai saatlerinin dışında orada bulunmuşlar gibi bu saati yazmışlar. Şirket kendini korumaya çalışıyor" dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;