Irak

Kerkük Peşmerge korumasında

Kürt Yönetimi Kerkük'ü IŞİD'den korumak için bölgeye 30 bin kişilik Peşmerge gücü gönderdi. Al Jazeera Türk kentteki Türkmenlere bu durumla ilgili düşüncelerini sordu.

Konular: Irak, Kuzey Irak, IŞİD

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi kenti topraklarına katmak istiyor, Türkmen ve Araplar Irak'ın bir parçası olarak kalmasını istiyor. Üzerinde anlaşma sağlanamayan petrol zengini Kerkük kenti Saddam sonrası dönemde sürekli siyasi çekişmelere sahne oluyor.

Irak Anayasası'nın 140. maddesi gereği kaderinin referandum ile belirlenmesi kararlaştırılan Kerkük'te yasal süreç başlamış, ancak taraflar arasındaki çekişme devam etmişti.

Türkmenler ve Araplar, iki büyük Kürt partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokratik Partisi 

Kerkük kent merkezinde güvenliği Irak içişleri bakanlığına bağlı polisler sağlıyor.
[[Fotoğraf: İlker Taş\ Al Jazeera Türk]]
(KDP)'ni Kerkük'ün demografik yapısını değiştirmek için kente yeni nüfus yerleştirmek ve Amerikalılardan aldıkları destekle devlet dairelerinin yönetimine el koymakla suçluyordu. Merkezi otoriteye bağlı güvenlik güçlerince korunması gereken kentte bulunan Kürt silahlı gruplar ise başından beri tartışma konusuydu. Peşmerge güçleri de Kürtlere ait tartışmalı silahlı birliklerden biriydi.

Irak Şam İslam Devleti, Musul'da hükumet güçlerini bertaraf edip kent yönetimini ele geçirdikten sonra güneye doğru ilerleyerek Kerkük kentini tehdit eder hale geldi. Kerkük'ü savunan Irak ordu birliklerinin görev yerlerini terk etmesi ile kent savunmasız hale geldi. Bunun üzerinde Irak Kürt Yönetimi kente 30 bini aşkın Peşmerge göndererek IŞİD'e karşı bir savunma hattı oluşturdu. 

Herkes Peşmerge güçlerinin müdahale etmemesi halinde kentin IŞİD tehlikesine karşı savunmasız kalacağı konusunda hemfikir görünüyor. Ancak Peşmerge'nin kriz sona erdikten sonra kentten çekilip çekilmeyeceği henüz bilinmiyor. 

Al Jazeera Türk ekibi Kerkük sokaklarında halkın nebzını tuttu ve Türkmenlerin kent kırsalına yerleşen Peşmerge güçleriyle ilgili görüşlerini sordu. 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;