Diğer Sporlar

Mete Gazoz'un olimpiyat yolu

Metin Gazoz, oğlu Mete'nin iyi bir okçu olabilmesi için ona sistemli bir eğitim programı uyguladı. Bakmak ve görmenin farkını ayırabilmesi için resim kursuna, beynin hem sağ hem de sol bölgesini geliştirip algıyla düşüncenin farklı kombinesini sağlaması için piyano kursuna, sırt kasları gelişsin diye yüzme kursuna, ellerin itiş ve çekiş yapabilmesi için de basketbola gönderdi. Mete Gazoz, 17 yaşında olimpiyatlarda başarıyla sahne aldı.

Konular: Spor, Diğer Sporlar8 Ağustos akşamı Türkiye'de sosyal medyanın gündemi Mete Gazoz'du. 17 yaşındaki okçu, belki de binlerce insana ilk kez bu spor dalını seyrettirdi. Tecrübesiz olmasına karşın kendinden emin duruşu, soğukkanlılığı ve başarısıyla adından söz ettirdi. O akşam dünya 5 numarası Hollandalı Stef Van Der Berg'e elendi ama Rio'dan olimpiyat ruhunu yansıtarak ve 2020 Tokyo için büyük umut vadederek döndü. 

Mete Gazoz bir lise öğrencisi. Onun kendi yaş grubunda dünyanın en iyilerinden biri olmasının arkasında sistemli bir çalışma var. Mete'nin babası Metin Gazoz eski bir milli okçu. Aynı zamanda Okçuluk Milli Takımı'nın altyapı antrenörü. Anne Meral Gazoz, İstanbul Okçuluk Kulübü'nün başkanı. 11 yaşındaki kızları Melisa Gazoz da ulusal yarışlarda derece almış bir okçu. 

Metin Gazoz, oğlunu olimpik bir sporcu yapmak için çok araştırdı, çok okudu, çok danıştı.

İlk olarak okçulukta duruşun, kuvvetini geriye doğru kullanmanın önemli olmasından dolayı sırt kasları gelişsin diye oğlu Mete'yi yüzmeye gönderdi. Sonra hem sol hem de sağ elin koordinasyonun sağlanması yani ellerin itiş ve çekiş yapabilmesi için, zamanlamanın gelişmesi için okul basketbol takımına yazılmasını sağladı. Okçuluğun nişan alınan bir spor olmasından kaynaklı olarak bakmak ve görmenin farkını ayırabilmesi için oğlunu resim kursuna yönlendirdi. Bütün bu eğitimlerden geçen Mete, beynin hem sağ hem sol bölgesini aynı anda geliştiren, algıyla düşüncenin farklı bir kombinesini sağladığı belirtilen piyano eğitimi aldı. Bu dönemde daha 7. sınıfta olan Mete Gazoz, o yıl Türkiye şampiyonu oldu, birçok rekor kırdı. Bir sene sonra da Dünya Gençler Şampiyonası'nda dünya ikincisi oldu. 

Baba Metin Gazoz, bu kursların yararını çok gördüklerini düşünüyor:  

"Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde Prof. Dr Hayri Ertan Hocamız ile Hacettepe Üniversitesi'ndeki hocalarla Mete'nin üzerinde birçok çalışmalar yaptık. Kulak memesinden alınan kandan, alyuvar akyuvar sayısına kadar... Bilimsel olarak incelendiğinde doğru teknik, doğru kas yapısı ve doğru sonuç. Gelişim çağında, çocuğun bedensel gelişimin yanında psikolojik gelişiminin de çok önemli olduğunun farkına vardık. Dereceler bu gençlerden çıktı. Akademik kariyerini ona göre düzenledik.  Çocuğa bir yol çizdik." 

Mete Gazoz lise öğrencisi.


Metin Gazoz'a göre genç sporcuların önündeki en önemli sorunlarından biri de gelecek kaygısı:

"Gerçek yaşantı var. Kariyer önemli. Ömür boyu ok atacak hâli yok çocuğun. Bir yerden sonra sporcuların gelecek kaygısının olmaması lâzım. Bu nedenle yıldız ve gençlerde çok başarılıyız. Ne zaman 21 yaşını geçiyoruz, mezun olup gerçek hayata atılıyoruz başarımız düşüyor. Geçim sıkıntısı oluyor sporcunun. Bir iki ay kampa gidecek. Tamam da elektrik parasını kim ödeyecek, cebine harçlığını kim koyacak, eşiyle olan ev yaşantısını nasıl sürdürecek. Bunlar önemli."

Okul ile spor birlikte nasıl yürür? Dünyadaki teknolojik gelişmeler bu sorunun çözümünü biraz daha kolaylaştırmış. Uzaktan eğitimler tabletler sayesinde yürüyebiliyor:

"Okuluyla görüştüm. Ben sizden doktor, mühendis istemiyorum. 'Bir baba olarak çocuğumun hedefleri var. Bu hedefler doğrultusunda ilerlemesini istiyorum' dedim. Ülkemizde sevmediği işi yapan çok insan var. O yüzden birçoğunda başarısız oluyorlar. Birçok makine mühendisimiz var ama bir markamız yok. Oğlumuza sorduk 'Ne olmak istiyorsun?' diye. O da dünya şampiyonu olacağım, olimpiyatlarda başarılı olacağım. Sonra makine mühendisi olacağım. Kendi yayımı üreteceğim, okçuluk malzemesi yapacağım' dedi."

'Sporcunun geleceği bir öğretmenin iki dudağının arasında' 

"Teknolojiyi iyi kullanmamız lazım. Uzaktan eğitim çok önemli. Ama insanlar artık evde de eğitim alabiliyor. Sportif yaşantısı okulda çok etkiliyor çocuğun psikolojisini. Çocuk Avrupa Şampiyonası'nda yarışıyor ama Türkçe dersinden sınavı var, kalmış. Sınav hakkı olmasına karşın bazı öğretmenler kapris yapıp 'Gelseydi' diyebiliyor. Öğretmenlerle gidip konuşuyorum. 'Hocam bu Türkiye'de, Avrupa'da tek, Dünyada tek' diyorum. Bu çocuk ülkemizi temsil ediyor. Ama ben sınavı yaptım diyor. Çocuğun geleceği, sportif yaşantısı bir öğretmenin ya da bir idarecinin iki dudağının arasında oluyor. Bunları çok yi planlamak lazım." 

Oğlu ve kızını başarılı birer sporcu yapmak için yola çıkan Metin Gazoz, ailelere çocuklarını spordan uzak tutmamalarını tavsiye ediyor. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;