Türkiye

Muhaliflerden '8 Mayıs' uzlaşısı

MHP’de mahkeme kararının ardından Genel Merkez temyiz için Yargıtay’a gitmeye hazırlanıyor. Ankara'da buluşan üç muhalif isim; Koray Aydın, Sinan Ogan ve Meral Akşener'in toplantısından ise 8 Mayıs'ta kurultay toplanması konusunda uzlaşı çıktı. Çağrı heyeti en kısa sürede harekete geçecek.

Konular: MHP
Üç aday Ankara'da toplantı yapacak.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde delegelerden toplanan imzalara rağmen olağanüstü genel kurulda genel başkan seçimi yapılmasına imkan sağlayan değişikliğin yapılması için tüzük kurultay toplanmamasını değerlendiren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, imzaları geçerli saydı ve kurultay toplanması için çağrı heyetini görevlendirdi.

MHP Genel Merkezi, mahkemenin bu kararına karşı Yargıtay’da temyiz yoluna başvuracağını açıkladı. Genel Başkan Devlet Bahçeli ise partisinin grup toplantısında muhalefeti sert bir dille eleştirdi. Bahçeli, “Bizim paralele teslim edecek partimiz yoktur. Olağanüstü kurultay yoktur, yapılmayacaktır” dedi.

Yönetim tartışmalarının başladığı ilk günden bu yana muhalefete ilişkin tutumunu değiştirmeyen MHP Genel Merkezi, Yargıtay süreci tamamlanmadan kurultay toplanamayacağı görüşünde. Ancak bu tartışmaya rağmen çağrı heyeti çalışmalarına başladı.

Buluştular, 8 Mayıs için anlaştılar

Genel Başkanlık için adaylığını açıklayan Sinan Ogan, Koray Aydın ve Meral Akşener hem tüzük kurultayı hem de olağanüstü kurultay sürecini görüşmek üzere Ankara’da bir araya geldi. Bu isimlerden sonra adaylığını açıklayan ve çağrı heyetinde temsilcisi bulunmayan Ümit Özdağ bu toplantıya davet edilmedi.

Toplantıda üç isim, kurultayın 8 Mayıs Pazar günü yapılması için anlaşmaya vardı. 

Mahkeme kararını tebellüğ eden çağrı heyeti bugünden itibaren harekete geçecek. Heyet ilk olarak Yargıtay’dan onaylı delege listesini alacak. Ardından ise sıra kurultay tarihinin tebliğ edilip, ilan edilmesine gelecek. Kurultayın seyirciye açık olup olmayacağı ve başka ayrıntıları belirlemek de çağrı heyetinin görevleri arasında yer alıyor.

Olağanüstü kurultay da tartışılıyor

Bu süreçte adaylar arasındaki görüşmeler devam edecek. Bir diğer önemli başlık da tüzük kurultayı toplanıp olağanüstü kurultayda genel başkan seçimini mümkün kılan değişikliğin yapılması halinde olağanüstü kurultayın ne zaman yapılacağı. Bu konuda bazı isimler olağanüstü kurultayın hemen tüzük kurultayından sonraki gün yapılabileceğini savunurken bazı isimlere göre ise doğru olan makul bir süre beklemek. Adaylar yapacakları toplantılarda bu konuyu ele almaya devam edecek.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;