Türkiye

‘Öğrenci öğrenci gibi yaşasın’

Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Çetin Bedestenci servis saatleriyle ilgili eleştirilere, “Sabah dersi olmayan öğrenci yine sabah servisiyle gelsin, bilimsel etkinliklere katılsın. Yani öğrenci gibi yaşasın, konu mankeni olmasın” yanıtını verdi.

Konular: Türkiye
Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Çetin Bedestenci Al Jazeera Türk'e konuştu. [Fotoğraf: Özgür Tekşen / Al Jazeera Türk]

Okul çıkışı bindiği minibüs şoförü tarafından öldürülen Özgecan Aslan’ın eğitim gördüğü Çağ Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Halil Çetin Bedestenci,  Al Jazeera Türk’e konuştu.  

Bedestenci, öğrencilerin yeterince servis olmadığı için dolmuşa binmek zorunda kaldıkları yönündeki eleştirilere karşın 'sağlıklı şekilde işleyen bir servis sistemine sahip olduklarını' savundu. Rektör, ayrıca sabah dersi olmayan öğrencilerin de sabah servisini kullanarak okula gelebileceğini ifade etti. 

Rektör, üniversite yerleşkesine 4 bini öğrenci 5 bin kişinin günlük giriş çıkış yaptığını da kaydederken  “Bütün hepsini servislerle taşıyoruz. Giriş çıkışa uygun şekilde planlanmıştır" savunmasını yaptı. 

Öğrencilerin servis dışı araçlara, dolmuşlara binmesini kendilerinin de tasvip etmediklerini söyleyen Rektör, İstanbul'la kıyaslama yaptı:

“İstanbul’daki minibüsler çok mu sağlıklı. Yani kötü örnek olmasın da şöyle diyeyim biz Adana, Mersin ve Tarsus’tan her gün düzenli şekilde ücretsiz olarak yaklaşık 80- 90 civarında aracı saat 9’a çeyrek kala okulumuzda olacak şekilde hareket ettiriyoruz. Dersler 9’u 10 geçe başlıyor. 3’er saatlik dersler olduğu için zaten 12.10’da bitiyor. Geldiler mi derslerine giriyor, arada sırada öğleden sonra dersi olan arkadaşlarımız var onlar minibüslerle gelsin biz de arzulamıyoruz.”

Bedestenci, “Biliyorsunuz o şoförlerin kullanımları hakikaten vahşice kullanıyorlar. Adana- Mersin arasında tren var. Konforlu bir tren, klimalı vesaire. Yenice istasyonu var, buradan yaklaşık 3 kilometre uzakta ring seferimiz var. Treni biz buradan ring seferiyle karşılıyoruz. Buradan gidecekleri de ring seferiyle bırakıyoruz oraya” dedi.

Konu mankeni olmasınlar

Öğrenci şikayetlerini doğal karşıladıklarını vurgulayan Bedestenci, onlar için var olduklarını belirtti.

“Evvelki sene yabancı insanlar binmesin diye kart sistemi getirmek istedik ancak karşı çıktılar biz bundan da vazgeçtik. Öğleden sonra dersi olan trenle gelsin. Sabahleyin gelsin buraya. Kütüphaneyi kullansın, bilgisayar laboratuvarını kullansın, sosyal ve bilimsel etkinliklere katılsınlar. Yani öğrenci gibi yaşasınlar. Bu sadece derse girip konu mankeni gibi oturmaya gelmesinler. Bizim buradaki bütün etkinlikleri öğrenci kulüpleri aracılığıyla yapıyoruz. 35 tane etkin kulübümüz var.”

Hiç bilgi vermediler

Üniversiteye gidip gelişte daha önce de yaşanan taciz olaylarıyla ilgili hiçbir öğrencinin kendilerine bilgi vermediğini savunan Bedestenci, “ 'Biz tacize uğradık korkumuzdan söyleyemedik’. Söyleyecekler ki biz de üzerine gidelim. Kimse ülkemizde 'biz tacize uğradık' demiyor. Böyle bir baskı var çünkü ailelerden. Utanıyoruz değil mi? O utancımızdan dolayı söyleyemiyoruz. Birazcık gençlere aileler sevgi versinler. Çocuklarına güven aşılasınlar. Özgüven versinler. Her şeylerini hazır lokmacılık yapmasınlar” diye konuştu.

Katilin çalıştığı hattın yetkililerinin “Bizde görevli değildi” yaklaşımını doğru bulmadığını belirten Bedestenci, “O zaman denetleselerdi. Suçu mazeretinden daha büyük. Bakın bizde tüm faaliyetleri öğrenci yapıyor. Gidip Mersin- Adana Büyükşehir Belediye Başkanları ile konuştular. Galiba saatte bir toplu taşıma aracı konulacak sanıyorum” dedi. 

'Davanın takipçisiyiz'

Davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyleyen Bedestenci, Özgecan'ın adına bir de laboratuvar açacaklarını belirtti: 

“Tabii davanın sadece takipçi olunması açısından değil, aynı zamanda anısını yaşatmak üzere bir de laboratuvara ismini veriyoruz. Bir psikoloji muayenehanesinde olması gereken donanımın olacağı laboratuvarı Özgecan’ın anısına ve ismiyle yaşatacağız” 

Bedestenci, katillerin yargılandığı duruşmalara hukuk fakültesinden ceza uzmanı hocaların, aileyi temsil etmek üzere gönüllü katılmak istediğini de söyledi. Rektör, “Hukuk öğretim elemanları da duruşma günleri davaları takip edecek. En etkin şekilde ceza almaları için yönlendirmede bulunacaklar. Tabii yasalar neye müsaade ederse o ölçüde...” dedi.

Çarşamba günkü eylemin öğrenci kulüpleri ve öğrenci konseyi başkanlarının bir araya gelerek tertiplendiğini belirten Bedestenci, şunları söyledi:

“Öğrenciler beraberce farkındalık yaratmak, üzüntülerini ve duydukları sıkıntıları paylaşmak üzere bir yürüyüş planlıyorlar. Okulun önünden başlayacak olan yürüyüşün güzergâhı ve krokisini bildirdiler. Bu bildirim doğrultusunda valilik izin verdi. Trafik bir şerit kesilmeyebilir, çünkü Jandarma ve Karayolları güvenlik araçları yani tüm kolluk birimleri orada yol gösterici olacaklar. Zaten bu öyle bir taşkınlık, farklı olaylara gidecek bir konu değil. Sessiz bir yürüyüşle tüm ülkeye ve dünyaya farkındalık yaratacak bir eylemi gerçekleştirecekler.”.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;