Türkiye

Portre: Berat Albayrak

Yeni kabinede Enerji Bakanı olan Berat Albayrak, önce Sadık Albayrak’ın oğlu, sonra da Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olarak bilindi. O ise kendisinden aldığı ekonomi eğitimi, iş adamı kimliği, şimdilerde ise hocalığı ile söz ettirmek istiyor. Ancak oğul ve damat sıfatları bunu engelliyor.

Berat Albayrak [Fotoğraf: AA]

Bugün Berat Albayrak’ın adının önüne ilk önce "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı" ifadesi ekleniyor. Ama bundan önce o Sadık Albayrak’ın oğlu.

Sadık Albayrak da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü olmadan önce ağabeyi ve dostuydu.

Berat Albayrak’ın Erdoğan ailesi içinde nasıl yer bulduğunu anlayabilmek için öncelikle dünürlerin ilişkisine bakmak gerekiyor.

Baba Albayrak muhafazakâr ve İslamcı çevrenin yakından tanıdığı bir isim. Gazeteci ve yazar. Erdoğan gibi bir Karadenizli. Trabzon’un Of ilçesi Yenice köyünden.

Sadık Albayrak, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezunu. Öğrenciliği sırasında, İstanbul Sultanahmet Camii kürsü vaizliğine tayin edildi. Beyazıt, Şehzadebaşı, Fatih Camilerinde görev yaptı. Erdoğan bu dönemde Mercan’da onun Cuma cemaatine katıldı.

Albayrak, İstanbul Müftülüğü’ne bağlı Şeriyye Sicilleri Arşivi'nde 8 yıl uzman olarak çalıştı. Ancak gazeteciliği meslek edindi. Kendisine gazeteci diyenlere "Hayır, ben okur-yazarım" dediği söylenir. Günlük yazıları ve eserleri, memurluğa aykırı görülerek, 1978’de görevine son verildi.

"Mizan" başlığı altındaki günlük yazılarını 1979’dan itibaren Milli Görüş'ün gazetesi olan Milli Gazete’ye taşıdı.

Sadece yazılarıyla değil, siyaseten de hareketin içinde yer aldı. 1977 yılında Milli Selamet Partisi’nden (MSP) Trabzon milletvekili adayı oldu. Seçilemedi. Aynı yıl, Necip Fazıl Kısakürek ile beraber, İskilipli Atıf Efendi'nin bir eseri nedeniyle İstanbul Toplu Basın Mahkemesi'nde yargılandı.

1981'de ise başka bir eseri nedeniyle mahkûm oldu ve yaklaşık dokuz ay Silivri kapalı cezaevinde yattı. Ziyaretçileri arasında Recep Tayyip Erdoğan da vardı ve o sırada askerdi. Yazıları nedeniyle 12 Eylül sonrasında sık sık sıkıyönetim, DGM ve Ağır Ceza Mahkemelerinde hâkim önüne çıktı.

1991 ve 1995 seçimlerinde Refah Partisi'nden İstanbul milletvekili adayı oldu

Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından, 1996 da Albayrak da kültür danışmanlığına başladı.

1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden İstanbul milletvekili adayı oldu.  Fakat “tabanın sesinin listelerde gerekli yansımayı bulmamasına bir tepki olarak adaylıktan çekildiğini” açıkladı.

Oğlu Berat’ın 2004 yılında Başbakan olan Erdoğan’ın kızı ile evlenmesinden kısa süre önce Milli Gazete'deki yazılarına son verdi. Yeni Şafak Gazetesi’nde yazmaya devam etti ama “Başbakan’ın dünürü” olduktan kısa bir süre sonra burada yazmayı da, belediyedeki danışmanlık görevini de bıraktı. 

Erdoğan’ın gözünden Sadık Albayrak

Recep Tayyip Erdoğan için ise Sadık Albayrak dünürden önce ağabey oldu.

Sadık Albayrak, Erdoğan'ın dünürü olmadan önce 'hoca' olarak tanıdığı bir isimdi.
[[Fotoğraf: AA]]

 Sadık Albayrak’ın 50. Yazarlık Yılı adıyla düzenlenen bir etkinlikte Erdoğan, Sadık Albayrak’ı şöyle anlattı:

"Tıpkı Arif Nihat Asya'nın duasındaki gibi, Rabbim, bizi, ezansız, susuz, havasız, vatansız bırakmasın ama en çok da bizi Sadık abi gibi pehlivansız bırakmasın, bizi cengâversiz bırakmasın, yani bizi, ilmiyle, irfanıyla, medeniyet tasavvuruyla, bizatihi kimliğiyle ve kişiliğiyle yönlendiren gönül insanlarından, gönül erlerinden, gönül fatihlerinden mahrum bırakmasın."

Erdoğan’a göre, Albayrak kendini hem ilme, araştırmaya adamış bir çınar, hem de kendilerinin, Selçuklu ve Osmanlı çınarıyla irtibatlarını kuran, gönül köprülerini imar eden bir mimar...

Sadık Albayrak’ın oğlu Berat Albayrak ise babası için bir röportajında şunları söylüyor:

"Biz hiç baba görmeden büyüdük. Dava, ideal adamıydı. Davası için hapiste yattı. Derken yaşımız büyüdü. Biz, yaşımız ilerledikçe babamızın ne için mücadele ettiğini anladık. Benim çocuklarım da büyüdükleri zaman idrak edecekler."

İşadamı Berat Albayrak

Berat Albayrak, Sadık Albayrak’ın iki erkek çocuğundan küçüğü. İstanbul Fatih’te doğdu, büyüdü. Kendi ifadesiyle “Fatih Sultan Mehmet’in dizinin dibinde yetişti.”

Albayrak üniversite tercih listesinden Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü son anda silerek İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nü yazdı. Bu olayı hayatının dönüm noktası olarak tanımlıyor bir röportajında. "Sosyolog olamadım belki ama Allah bana sosyolog bir eş nasip etti" diyor.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra Amerika'da New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta yüksek lisans eğitimi aldı. Finans ve Bankacılık alanında doktora yaptı. Doktorluk ünvanını “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” üzerine hazırladığı tezle tamamladı.

1996 yılında iş hayatına adım attığı halde 2001 yılında istifa ederek Amerika'ya doktora yapmaya gidişini de kariyeri açısından önemli bir dönemeç olarak nitelendiriyor Albayrak:

"Bu iki olay yaşamımın dönüm noktası sayılabilir. Kadere iman etmiş biriyim ve kendimi sefere çıkmış olarak tanımlıyorum"

Albayrak çifti 2004 yılında evlendi.
[[Fotoğraf: AA]]

2004 yılında Erdoğan Başbakan iken büyük kızı Esra Erdoğan (Albayrak) ile evlendi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki evlilik töreninde çiftin şahitliğini Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı.

Çalık Holding ile ilişkisi hep sorgulandı

Çalık Holding'in ABD'deki ofisinde ekonomi danışmanlığı yaptı. O dönemde hakkında yapılan haberlere göre,  Levis, Tommy Hillfiger gibi ünlü jean firmalarına kumaş üreten holdinge, ekonomik krizde aldırdığı kararlarla kâr ettirerek göz doldurdu.

Türkiye'ye döndüğünde, ağabeyi Serhat Albayrak'ın da genel müdür olduğu Çalık Holding'de çalışmaya başladı. Ağabeyinin Ağustos 2006'da Star Gazetesi Genel Müdürlüğü'ne geçmesiyle, ondan boşalan makama vekâleten atandı. Atama kamuoyuna duyurulmadı. Albayrak'ın adı ilk olarak holdingin Eurobond ihracıyla ilgili bir bülteninde "genel müdür vekili" olarak geçti. Daha sonra da holding atama ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmadı, "Albayrak, vekâleten sürdürdüğü göreve asaleten atanmıştır" demekle yetindi.  

Berat Albayrak Çalık Grubunda 15 yıl çalıştı.
[[Fotoğraf: AA]]

Berat Albayrak Çalık Holding Genel Müdürlüğü görevine atandığında şirketin aktif büyüklüğü 2 milyar dolar ve kendisi de 29 yaşındaydı.

Babası Sadık Albayrak oğlunun görevi için o dönemde Milliyet Gazetesi’ne şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ben sıkıyönetim döneminde cezaevine girdiğimde, Serhat 9, Berat 4 yaşındaydı. 1990'lı yıllara kadar sürekli mahkemelerdeydim. 100 yılla yargılanmıştım. Bu şartlar altında büyüdüler ve şimdi bir baba olarak çocuklarımın başarıları nedeniyle çok övünçlüyüm."

Ancak Berat Albayrak’ın Holding’de üstlendiği görev ile Holdingin devlet bağlantılı bazı işleri hep sorgulandı. Muhalefetin soru önergelerine konu oldu. Bunlardan biri 2006 yılında Samsun – Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nda Çalık Enerji’nin rol alması oldu. Hükümetin ‘Bakanlar Kurulu kararıyla şirketin projede  görevlendirdiği’ tanımına karşın, bu ihalesiz iş verme olarak eleştirildi. "Başbakan’ın damadının çalıştığı şirkete kıyak" yorumları yapıldı.

Bir başka tartışma konusu  ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 2007 yılında el koyduğu Sabah Gazetesi ve ATV Kanalı’nın Çalık Holding'e satılması oldu. Yayın grubu 22 Nisan 2008'de 1.1 milyar dolar karşılığında Çalık Grubu'na satıldı. Bu satış da hep "damat – kayınpeder" sıfatlarının kullanıldığı cümleler ile eleştirildi.

Berat Albayrak, 2013 yılı sonunda Çalık Holding’den ayrıldı. Ancak bir dönem Çalık Holding bünyesinde olan, daha sonra başka bir gruba satılan ve abisinin üst düzey yöneticilik yaptığı Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığına devam etti.

Albayrak, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finansman alanında ders veriyor.

25. ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Berat Albayrak, 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan Ak Parti 5. Olağan Genel Kurulunda da MKYK üyesi seçildi.

Erdoğan’a danışman

Berat Albayrak, sadece akrabası olarak değil, danışman sıfatıyla da bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında. Erdoğan’ın Dünya Bankası Başkanı ile yaptığı görüşmede hemen yanında, diğer ekonomi danışmanları ile birlikte fotoğrafta yer alan isim Berat Albayrak’tı. Yine Erdoğan’ın 15 Kasım’da G-20 zirvesinde Obama ile yaptığı görüşmede yer alan heyette de Berat Albayrak vardı.

Albayrak’ın ekonomi yönetiminde söz sahiplerinden biri olacağı konuşuluyor. Ama kulaktan kulağa asıl konuşulan, 2002 yılından bu yana süren AK Parti iktidarında ismi ile piyasalara güven veren Ali Babacan ile görüş ayrılığı olduğu.

İsimler zikredilerek söylenen bir şey yok. Ama satır aralarında mesaj çok.

Örneğin Berat Albayrak henüz özel sektördeyken verdiği bir röportajda şunları söylüyor:

"Doğru bir denetim ve düzenleme gerek. Yasalara göre herkesin yetkisi var. Statükoyu eleştirmenin zor olduğu bir dönemdeyiz. Ama yakında bu durum değişecek. Türkiye'nin hedeflerine ulaşması için doğru alışkanlıkları olan bir bankacılık sistemine ihtiyacı var. Çünkü büyümenin dinamosu ve motoru bankacılık olacak. Ama motor yağ yakarsa olmaz.”

Albayrak’ın 21 Eylül 2015 tarihli Sabah Gazetesi’ndeki "Mektebin Alaylısı" başlıklı köşesinde yazdığı "Piyasalar! Endişeye mahal yok" başlıklı yazı da Ali Babacan’a mesaj olarak yorumlandı. Çünkü 7 Haziran seçimlerinde AK Parti listesinde 3 dönem kuralı nedeniyle olmayan Ali Babacan, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan son anda gelen bir davetle 1 Kasım listesinde yer almıştı. Albayrak yazısının sonunda şöyle bir ‘not’ paylaşmıştı:

“Not: Türkiye'de önemli şeyler oluyor. Özellikle bir yıldır. Son bir yılda yaşananlar birçok kişiye birçok şey öğretti. Ama bunlardan kimlerin yeterli düzeyde ders çıkarıp çıkarmadığını ise yakında öğreneceğiz. İbretle izliyoruz. Eğer bir yıldır yapılan siyasi ve ekonomik hatalardan hâlâ birileri ısrarla ders almamaya devam ediyorsa, bunu da tarih elbette not edecektir. Sonrası... Allah kerim!”

Berat Albayrak 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi.

Esra Albayrak ile evli olan Berat Albayrak’ın  Ahmet Akif ve Mahinur adında iki çocuğu var.

Kaynaklar:

Sadık Albayrak kişisel internet sitesi

Haber7.com internet sitesi

Milliyet Gazetesi

NTV haber sitesi

Yeni Şafak Gazetesi, Sabah Gazetesi

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;