Spor

Ragbi tutkusu şampiyonluk getirdi

İki yıl önce kuruldular. Kimi futbolu, kimi atletizmi, kimisi ciriti bırakıp Ege Bölgesi’nin tek kadın ragbi takımı Bostanlıspor’a katıldı. Yeni tanıştıkları ragbide, ikinci sezonlarında Türkiye şampiyonu olmayı başaran oyuncuların şimdiki hedefi, Avrupa’da başarı elde etmek.

Haberin Öne Çıkanları

Asıl branşlarını bıraktılar.

Ragbi'ye gönül verdiler.

Şampiyon oldular.

Takım, haftada iki gün yaptıkları antrenmanla şampiyonaya hazırlanıyor. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera]

“Ragbi uğruna asıl branşım futbolu bıraktım. Erkek sporu olarak bilinmesine rağmen takım olarak yılmadan azimle çalışmamız kısa sürede şampiyonluğu getirdi. Herkesi şaşırttık”

Bu sözler, 24 yaşındaki Nermin Cem’e ait. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Meslek Yüksek okulu mezunu Cem, lisanslı futbolcu. Ancak futbolu tercih etmeyip iki yıl önce kurulan Bostanlıspor Kadın Ragbi Takımı’nın kaptanlığını yapıyor. Cem ve 11 arkadaşı, şimdilerde, İzmir ve Ege Bölgesi’nin tek kadın ragbi takımı Bostanlıspor için ter döküyor.

Antremanlarda en önemli faktör, güçlü olmak. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera Türk]

Yaşları 20 ile 24 arasında değişen, üniversite arkadaşlığıyla biraraya gelen kadın sporcular, yeni tanıdıkları ragbide, geçen yıl, Türkiye Kadınlar Sevens Ragbi Şampiyonası’nda namağlup olarak birinciliği elde etti.

Kısa sürede gelen başarıyla büyük mutluluk yaşayan kadın ragbi takımının oyuncuları, üçüncü sezonları için sahaya çıktı, antrenmanlarına başladı. Ege Üniversitesi Kampüsü’ndeki sahada gece antrenmanlarıyla bu yılki şampiyonaya hazırlanan takım, Avrupa’daki müsabakalara gidip başarı elde etme peşinde.

Sahaya hırs, güç hakim

Fransız antrenör Loic Talhovet’in eşliğinde çalışan, 8’i milli takım oyuncusuda olan kadın sporcular, kıran kırana geçen antremanlardaki hırslarıyla dikkat çekiyor. Çoğu beden eğitimi öğrencisi olan takım oyuncuları, sayı kazanmak için birbirlerine sert hareketlerde bulunmaktan çekinmiyor. Kazanılan sayıyla sahadaki sertlik yerini eğlenceye bırakıyor.

Takım oyuncuları, sayı kazanmak için tüm güçlerini ortaya koyuyor. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera Türk]

“Bilmiyorduk, sevdik”

Kaptan Nermin Cem, üniversite öncesinde ragbiye yönelik bir bilgilerinin bulunmadığını söylüyor. Ailelerine bu sporu yaptıklarını söylediklerinde ise şaşırdıklarını anlatıyor:

“Ragbi, Türkiye’de çok fazla tanınmıyor. Bende üniversite yaşamım boyunca en çok bildiğimiz futbolla uğraştım. Ancak, bu sporu tanıyınca daha fazla keyif almaya başladım. Ailem önce itiraz etti ama sonra sevgimi görünce kabullendi. Ragbide sertlik, koordineli hareket etmek, dayanıklılık, strateji, ne isterseniz var. Takım olarak iyi olduğumuzu şampiyon olarak gösterdik. Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmek istiyoruz. Takım olarak bunun peşindeyiz ancak turnuva eksikliği var. 8 ay antrenman yapıyoruz. İki günde turnuva bitiyor. Daha fazla takım olsa bu eksiklik de ortadan kalkacak”

“İlgi artıyor”

Takım oyuncularından Gülistan Arslan da atletizmi bırakmış. Arslan’ın, cirit ve disk atmada Türkiye şampiyonluğu var. Ancak, o da ragbiye gönül vermiş:

“Atletizmde bu kadar keyif almıyordum. Ferdi sporların bana gore olmadığını ragbiyi öğrenince anladım. Şimdi hem stres atıyorum hem de takım olarak yarışmanın mutluluğunu yaşıyorum. Arkadaşlarımızın da bizi izledikçe merakları arttı. İlgileri günden güne artıyor. İnşallah, ülkemizde futbol kadar ragbi de sevilmeye başlar”

[Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera Türk]

“Kaleciliği bıraktım”

Bilge Aydın ise arkadaş ortamında ragbiyi tanıyınca kaleciliği bırakmış. Aydın, “Mahallelerde ragbi oynanmıyor ki, bilelim. Her şey futbol üzerine. Haliyle ben de kendimi futbol oynarken buldum. Kalecilik yaptım. Ancak ragbi, daha çok ilgimi çekti. Şu anda bu sporla uğraştığım için çok mutluyum. Şampiyon olmanın gururu omuzlarımızda. Ragbinin de uzun süre kabullenilmemesine rağmen ilgi çekmeye başlayan kadın futbolunun vardığı düzeye çıkacağına inanıyorum” dedi.

Takım oyuncuları başarılarını devam ettirmek istiyor. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera Türk]

“Tanındıkça başlama yaşı düşecek”

Antrenör Talhovet de takımının başarısından memnun. Talhovet, Türkiye’de, ragbiye yönelik ilgisizlikten yakınıyor:

“Ragbi, dünyada neredeyse tüm ülkelerde var. Olimpik bir spor. Ama Türkiye’de istenilen düzeyde değil. Aslında daha görsel, hareketli ve seyri zevkli. Sahada kadınların mücadelesini izlemek, ayrı bir heyecan. Birkaç branşı içinde barındıran bir spor. Dünyada bu spora başlama yaşı, 6-7. Türkiye’de ise 17-18, üniversite düzeyinde. O nedenle bu sporun tanıtıma ihtiyacı var. Takımım oyuncularım, bu sporun tanıtımı için bir şans. Okullarını bitirip Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görevlendirildiklerinde daha alt yaştakilere ulaşabilecekler. Daha fazla oyuncu bulup, alt yapının oluşmasına katkıda bulunacaklar”

Kaynak: Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;