İnternet yasakları

Ses kayıtları için YouTube'a yazı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ses kayıtları soruşturmasında YouTube'a yazı yazılarak kayıtların yüklendiği IP adreslerinin gönderilmesi istendi. Savcılık soruşturmasında bazı ses kayıtlarının Hindistan’dan yüklendiği tespit edildi.

dinleme
Açığa alınan polislerin daha önce görev yerleri değiştirilmişti. [Al Jazeera]

Başbakan, bakanlar, işadamları ve bürokratlara ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın YouTube'a Adalet Bakanlığı aracılığıyla gönderdiği yazıda ses kayıtlarının yüklendiği IP adreslerine ait bilgilerin gönderilmesi talep edildi.

Başsavcılık tarafından gönderilen yazıya henüz YouTube’dan cevap gelmedi.

Soruşturma kapsamında Başsavcılık'a bağlı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu bazı ses kayıtlarının Hindistan ve Fransa'dan yüklendiğini tespit etti. Büro sadece ülke tespiti yapabiliyor. IP adresi için YouTube'un cevap vermesi gerekiyor. 

Başsavcılık yüklemelerin farklı IP adresleri üzerinden yapıldığını da tespit etti. Ses kayıtlarını yükleyen ekibin profesyonelce hareket ettiği ifade edilirken şüphelilerin tespit edilmesi halinde haklarında casusluk soruşturması yürütülecek.

YouTube katalog suçlarda adres veriyor

YouTube sadece katalog suçlarda IP adreslerini soruşturma savcılarına gönderebiliyor. Bu kapsama giren suçlar şunlar:

“İntihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkân sağlama.”

ABD merkezli olan YouTube, ifade özgürlüğünü geniş bir şekilde yorumluyor. Türkiye’nin mevzuatında suç sayılan söylemler eleştiri sınırı içinde kabul edilerek savcılığın kaldırılmasını talep ettiği içerikleri kaldırmayabiliyor.

90 günlük süre var

YouTube, IP adreslerini 90 gün saklıyor. 90 gün geçmiş soruşturma taleplerini ise 'kayda rastlanmadı' şeklinde cevap vererek yerine getirmiyor. Türkiye de ise Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), trafik kayıtlarını 5 yıl süre ile muhafaza ediyor. Adli makamların 5 yıl içinde IP kayıtlarını istemesi halinde talebi yerine getiriyor.

YouTube ‘IP’leri vermemişti

Daha önce Atatürk’e hakaret içerikli yayınlar yapıldığı için mahkeme kararıyla YouTube’un erişimi Türkiye’de engellenmişti. Soruşturma savcısı Kürşat Kayral’ın YouTube’daki Amerika yetkililerine gönderdiği yazılara cevap verilmemişti. Atatürk’e hakaret içerikli yayınların kaldırılmasının ardından 2,5 sene kapatılan YouTube tekrar kullanıma açılmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;