Soma'da Facia

Soma için '301' sergisi açıldı

Uluslararası Af Örgütü, Grey Ajans ve Nar Photos işbirliği ile iş kazalarına dikkat çekmek için Soma’daki maden kazasının birinci yıldönümünde sergi açtı.

Sergide Nar Photos ve Gazeteci Ahmet Şık'ın Soma’daki maden faciasından hemen sonra çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. [Fotoğraf-Sümeyye Ertekin /Al Jazeera]

İçerisi karanlık, tavandan madenci sepetleri ve kıyafetleri sarkıyor, duvarlarda ise fotoğraflar var. Burası Uluslararası Af Örgütü’nün geçen yıl Soma'daki maden kazasında hayatını kaybedenler için açtığı '301' sergisi. Adını Soma’da hayatını kaybeden 301 madenciden alan İstanbul'daki sergi, Grey Ajans ve Nar Photo işbirliği ile düzenleniyor. Serginin amacı iş kazalarına dikkat çekmek.

Sergi alanının tasarımını Grey Ajans’a ait. Sergide ayrıca Nar Photos ve gazeteci Ahmet Şık'ın Soma’daki maden faciasından hemen sonra çektiği fotoğrafları yer alıyor.

Salona girdiğinizde sizi madencilerin yeraltına madene girerken taktıkları baretler karşılıyor. Sergiye gelenler baretleri takarak sergiyi geziyorlar.  İçerisi karanlık… Tıpkı maden gibi.  Bu özellikle tasarım özellikle yapılmış. 

Sergi alanının tasarımını yapan Grey Ajans’tan Pınar Birim içerisini temsili olarak maden ocağına benzetmeye çalıştıklarını söylüyor:

“Çıkış noktamız madencilerin soyunma odasındaki sepetlerdi. Onları gördüğüm zaman gerçekten bir işkence odası gibi, söylemek çok zor ama mezar gibiydi. İnsanların ne koşullarda çalıştığını göstermek için bunun üzerinde çalıştık.”

Sergide ayrıca hayatta kalan madenciler ve hayatını kaybeden madencilerin aileleriyle yapılan röportajların olduğu kısa bir film gösterimi yapıldı. Yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan sergide film gösterilirken ziyaretçiler gözyaşlarını tutamadı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener altı yıldır Türkiye’deki işçi haklarının uluslararası standartlara yükseltilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Facianın birinci yılında da işçileri anmak için sergiyi açtıklarını söyledi.

Tophane’deki 311 Artworks’teki sergi 1 Haziran’a kadar açık olacak.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;