Türkiye

Tenekeden ekmek parası

Şehirlerarası yolda her gün yaklaşık 20 kilometre yürüyor. Araçlardan atılan teneke kutuları, şişeleri topluyor. Yozgatlı 69 yaşındaki Hacıbey Akay, bu yorucu işi hepsi engelli iki çocuğu ve eşine bakabilmek için yapıyor.

Konular: Türkiye, İnsan, Yaşam

Yerköy'den Yozgat'a gidiyoruz. Bölünmüş şehirlerarası yolda el arabasıyla yürüyen biri var. El arabasının üstünde dört çuval taşıyor. Ara ara durup, yol kenarındaki otların arasında bir şeyler arıyor. Eğilip topladıklarını çuvallara koyuyor. Sonra yoluna devam ediyor. Durup konuşunca, bu görüntünün ardından zor bir hayat hikâyesine tanıklık ediyoruz. 

"Dizlerim ağrıyor, dizlerim…"

Hacıbey Akay, 69 yaşında. Otomobillerden, kamyonlardan yol kenarına atılan teneke kutu ve şişeleri topluyor. Topladıklarını eski bir el arabasında taşıdığı çuvallara doldurup, kilosunu 1 liradan hurdacılara satıyor. Günde yaklaşık 20 kilometre yürüyor. 

"Sabah 8’de evden çıkıyorum. Akşam 6-7’ye kadar dolaşıyorum. Yol kenarlarına arabalardan atılan teneke kutu ve şişeleri topluyorum. Sonra sanayi sitesindeki hurdacılara götürüyorum. Çuvalları tartıp, kilosunu 1 liradan hesaplıyorlar. Kazandığım para günde en fazla 15 lira. Özellikle yokuş çıkarken çok zorlanıyorum. Dizlerim ağrıyor, dizlerim…"

"Çalıların arasında yılanlar oluyor"

Yol kenarında yürümek zor. Araçların yanından hızlıca geçmesine aldırış etmeden, yol kenarında teneke kutu, cam şişe arıyor. Ama tehlikeler hızlı araçlarla sınırlı değil: 

"Etrafımı bazen başıboş köpekler sarıyor. Beni yaralamasınlar diye olduğum yere çömelip bekliyorum. Onlar da bir süre havlayıp, sonra dönüp gidiyorlar. Ben de hemen uzaklaşıyorum. Özellikle, yazın çalıların arasında fare ve yılanlar oluyor. Beni görünce genelde kaçıyorlar. Kaçmazlarsa ben tenekeden vazgeçiyorum. Yazın otların arasına pek girmiyorum bu yüzden."

Zihinsel engelli çocuklar, bedensel engelli eş

Akay, bu işi son bir yıldır yapıyor. Daha önceleri inşaatlarda sıvacılık da yapmış, mandıra da bekçilik de. Ama sosyal güvencesi hiç olmamış. Şimdi de emekliliği yok. Ailesine bakmak zorunda. Biri kız, biri erkek iki çocuğu var, ikisi de zihinsel engelli. Eşi de bedensel engelli. Evin tüm geçimi, 69 yaşında olmasına rağmen onun sırtında.  

Akay ailesi TOKİ konutlarındaki 1+1 evlerinde aylık 100 lira taksitle oturuyor. [Fotoğraf: Güray Ervin / Al Jazeera Türk]

Hacıbey Akay, yaşlılık maaşı alıyor, üç ayda bir 630 TL. Eşi Tekmile Akay da, yüzde 47 bedensel engelli olduğu için üç ayda bir 870 TL engelli yardımı alıyor. Çocukların engelli maaşı ve bakım aylıklarıyla birlikte gelirleri aylık 1590 TL'ye geliyor. Ama bu para 4 kişilik Akay ailesinin masraflarına yetmiyor. Hacıbey Akay, biriken borçlardan dertli. "Markete 1300, bakkala da 300 lira borcum var" diyor. Oturdukları TOKİ'nin 1 oda 1 salonluk sosyal konutuna da 100 TL aylık taksit ödüyor. Ama bu taksiti bile düzenli ödeyemediğini anlatıyor. 

Hacıbey Akay, akşam eve dönüp ağrıyan dizlerini ovarken, yine ertesi sabah yürüyeceği yolu düşünüyor. 

Kaynak; Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;