Türkiye

Türkiye'de çocuk felci riski

Son çocuk felci vakasının 1998 yılında görüldüğü Türkiye, Suriye ve Irak’ta yeni vakaların ortaya çıkması nedeniyle yeniden risk altında. Özellikle Suriyelilerin göç ettiği illerde aşı kampanyaları başlatıldı.

Konular: Sağlık
Diyarbakır'da çocuk felci aşı çalışmaları
Diyarbakır'daki aşılama çalışmalarına bin 200 sağlık çalışanı katılıyor. [Faruk Yüce-Al Jazeera]

Diyarbakır’ın merkezi ve 14 ilçesinde, bin 200 sağlık görevlisi bugün sokaklardaydı. Ekipler kapı kapı dolaşarak, çocuk felci aşısı yapmak için 5 yaşına kadar olan çocukları aradı. Bulunanlar aşılandı, evde olmayan ailelere ise sağlık ocaklarına gelmeleri için davetiye bırakıldı.

Sağlık ekiplerinin kapı kapı gezerek çocuk felci aşısı yaptığı sistemin adı "Mopping-up" yani silip süpürme. Amaç çocuk felcini tamamen bitirmek. Bu sisteme 2001 yılında son verildi. 13 yıl aradan sonra sistem yeniden hayata geçirildi.

Irak ve Suriye sınırında aşı kampanyası kapsamına alınan 6 ilden biri de Diyarbakır. Diyarbakır’da belirlenen 196 bin 256 çocuğun, bir haftalık kampanya süresince, aşılanması hedefleniyor. Ağızdan ilaç verilerek aşılanan çocuklar, bir ay sonra bir daha aşılanacak.

Türkiye çocuk felcinden arındırılmış 53 ülkeden biri olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nden sertifika almıştı. Çocuk felci ya da tıbbi adıyla polio aşısı sağlık ocaklarında yapılan zorunlu aşı programları kapsamında yapılmaya devam ediliyordu.

Son vaka 1998'de

Kampanyayı yürüten Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun başkanı Prof.Dr. Seçil Özkan da, aşılama çalışmalarını yerinde görmek üzere bölgeye geldi. Prof. Dr. Özkan, riskin yıllar sonra yeniden ortaya çıktığını vurguladı. Suriye ve Irak’ta vaka ortaya çıkınca Türkiye’nin de çocuklarını korumak için harekete geçtiğini ifade eden Özkan, “En son vakamız 98’de görüldü. Komşularımızda vaka olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü ve bilim komisyonumuz yakın illerde bu tür aşıların yapılmasını öngörüyor. Sınırdan geçişte çocukları aşılıyoruz, aşılamalarada sıkıntı yok. Esas neden Suriye ve Irak’ta vaka olması” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü de uyardı

Dünya Sağlık Örgütü, önce Suriye’de ve sonra Irak’ta çocuk felcinin görüldüğünü açıklayarak, Türkiye’yi uyardı. Türkiye’nin hem iki ülkeye sınırdaş olması, hem de Suriye’den yoğun göç hareketleri yaşanması nedeniyle, aşı kampanyaları yapılmasına karar verildi. İlk etapta Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde uygulanan kampanya kapsamına Hakkari, Van, Diyarbakır, Mersin, Batman ve Siirt alındı. Bakanlığın il sağlık müdürlüklerine gönderdiği yazıda, Türkiye vatandaşlarının yanı sıra, göçmen kamplarında ve kamp dışında yaşayan, 0-59 ay yaş aralığında tüm yabancı çocukların da aşılanması istendi.

Mahmut Bozarslan

Diyarbakır muhabiri Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;