Suriye'de iç savaş

"Türkmendağı'nda son iki köy kaldı"

Bayırbucak bölgesindeki Türkmendağı’nda, rejimin son saldırılarının ardından muhaliflerin elinde sadece iki köy kaldı. Suriye Türkmen Cephesi Bayırbucak sorumlusu Usame Solak, Kızılay konvoylarının yardım götürdüğü bölgelerin her gün aynı saatte vurulduğunu, bu sebeple artık Kızılay tarafından yardım ulaştırılamadığını söyledi.

Son dört gündür rejimin ve Rus uçaklarının yoğun bombardımanı altındaki Türkmendağı’nda, büyük çoğunluğu Türkmenlerden oluşan 2. Sahil Tümeni elindeki dört köyden ikisini kaybetti.

Al Jazeera’ye konuşan Suriye Türkmen Cephesi Bayırbucak sorumlusu Usame Solak, kritik bölgede bulunan Karamanlı tepesinin rejimin eline geçmesinin ardından 2. Sahil Tümeni’nin elinde iki köyün kaldığını söyledi: Türkiye sınırındaki Yamadi ve sınıra yaklaşık iki kilometre mesafedeki Sallur. Ancak yoğun bombardıman devam ediyor.

Bölgedeki Türkmen komutanların Al Jazeera’ye verdiği bilgiye göre destek gelmezse buradaki birliklerin de İdlib’e çekilmesi ihtimali var. Bu köylerde kalan son siviller de Hatay-Güveççi’deki kampa sığındı.

Rusya’ya ait insansız hava araçlarının aralıksız gözlem uçuşları da devam ediyor. Bölge, 24 Kasım'da Türk hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle Türk jetleri tarafından Rus uçağının düşürüldüğü, ardından rejim kontrolüne geçen bölgenin çok yakınında.

Türkiye’den top atışları durdu

Aynı komutanların verdiği bilgiye göre Türkiye de sınıra yaptığı yığınağın ve bölgedeki askerin bir kısmını geri çekti. Angajman kuralları çerçevesinde yapılan top atışları da son birkaç gündür neredeyse durdu. Yoğun bombardıman başladığından bu yana bir kez, 15 Haziran günü rejim kontrolündeki bölgeden gelen iki top mermisine karşılık verildi:

“Sınırdaki Türk askeri, Türk toprağına top mermisi düştüğünde top atışıyla hemen karşılık veriyordu. Bu bizim çok işimize yarıyordu, bize de sınır köylerinde destek vermiş oluyordu. Ama son günlerde sadece bir kez top atışı yapıldı. Önce karşılık vermeyi neredeyse kesti, ardından da sınır noktasındaki bazı yığınakları ve askerlerini geri çekti. Bence bu Türkiye’nin bize ‘artık burası düştü, yapacak bir şey yok’ mesajı.”

Kızılay yardımları engellendi

Solak’ın verdiği bilgiye göre her gün aynı saatte bölgeye insani yardım götüren Kızılay konvoyları, Rus İHA’larının tespiti sonrası rejim uçakları tarafından hedef alındı. Kızılay’ın yardımı ulaştırdığı bölgeler her gün aynı saatte vuruldu. Bu sebeple artık Kızılay tarafından yardım ulaştırılamıyor.

Çarşamba gün boyu birçok noktayı havan ve füzelerle vuran rejim güçleri, akşam saatlerinde şiddetli çatışmaların ardından Karamanlı köyü ve tepesinin kontrolünü ele geçirdi.

Karamanlı tepesi, Türkmenlerin elinde kalan diğer noktalara hâkim konumda olması nedeniyle stratejik önem taşıyor.

Rejim güçleri gün içerisinde İsa Pınar köyünü de ele geçirmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;