IŞİD

46 rehine Türkiye'de

IŞİD’in alıkoyduğu Musul Başkonsolosluğu personeli ve ailerinin yer aldığı 46 rehine Türkiye’de. Urfa'ya getirilen rehineler, Bakü programını yarıda kesip yine bu kente gelen Başbakan Davutoğlu ile aynı uçakta Ankara'ya giderek yakınlarıyla buluştu. Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, "Çok mutluyum, hiç umutsuzluğa kapılmadım" dedi.

11 Haziran’da Irak Şam İslam Devleti’nin alıkoyduğu 46 Musul Başkonsolosluğu personeli Türkiye’ye getirildi. 46 personelin sağlık durumları iyi. Haberi, Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan seyahati sırasında açıkladı. 

Rehineler ilk olarak Şanlıurfa'da bir kamu binasına götürüldü. Bakü programını yarıda kesen Başbakan Davutoğlu da bu kente hareket etti. Davutoğlu, serbest bırakılan rehinelerle havaalanında buluşarak, birlikte Ankara'ya hareket etti. 

"Hiç umutsuzluğa kapılmadım"

Ankara Esenboğa Havaalanı'nda konuşan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz "Çok mutluyum, oradayken hiç umutsuzluğa kapılmadım" dedi.

Yılmaz, "İnsan vatanı için gittiği yerde başına her şey gelebilir. Böyle bir yerde bayrak dalgalandırmak kolay iş değil. Büyük sıkıntılar çektik ancak insanı ülkesi için bunlardan gocunmaz" diye konuştu.

İlk açıklama Azerbaycan'da

Davutoğlu, Bakü'de, rehinelerin kurtarıldığını söylediği açıklamasında "Şu anda rehinelerimiz sınırdan girdiler, Urfa'ya doğru hareket halindeler. Ben de buradan doğrudan Urfa'ya gideceğim, rehinelerimizle buluşacağım” diye konuştu.

Davutoğlu, ilk temasların gece 12.30 sularında yoğunlaştığını söyledi; “Sabah 5 civarında vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Bütün gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri. Biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı” dedi.

Başbakan Davutoğlu, konsolosluk görevlileriyle alıkonuldukları ilk andan itibaren teması kesmemeye özen gösterdiklerini söyledi. Başkonsolosla gece boyu telefonda temas halinde olduklarını belirtti.

Davutoğlu, rehinelerin nasıl kurtarıldığı sorusuna "İstihbaratın kendi yöntemleriyle" cevabını verdi.

"Suriye üzerinden getirildiler"

Habertürk Televizyonu'na konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, rehin alınan 49 kişiden Iraklı olan 3'ünün daha önce serbest bırakıldığını söyledi. Çavuşoğlu, 46 rehinenin Suriye üzerinden Türkiye'ye getirildiğini açıkladı. 

'Önceden planlanmış başarılı bir operasyon'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul Başkonsolosluğu personelinin başarılı bir operasyon sonucu kurtarıldığını söyledi.

Erdoğan açıklamasında, "Önceden planlanmış, tüm detayları hesap edilmiş, tam bir gizlilik içinde bugün gece boyu devam ederek, sabaha karşı başarıyla tamamlanan bu operasyondan dolayı, Sayın Başbakan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Milli İstihbarat Teşkilatımız, alıkonulma hadisesinin başlamasından bugüne kadar meseleyi çok hassas şekilde sabırla, özveriyle takip etmiş; nihayetinde başarılı bir kurtarma operasyonu yapmıştır" dedi. 

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;