KCK

8 milletvekili için 'zorla getirme' kararı

KCK ana davasında HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in de aralarında olduğu 8 milletvekili için duruşmaya zorla getirme kararı çıkarıldı.

Konular: Türkiye, KCK, HDP
[Fotoğraf: AA / Arşiv]

milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından milletvekillerinin yargılanmasına başlandı. 

daha önce dosyaları ayrılan 8 milletvekili diyarbakır 2. ağır ceza mahkemesi'nde yargılanıyor. duruşmaya sanık milletvekilleri katılmazken, avukatları duruşmadaydı.

mahkeme, duruşmaya katılmayan, 1 kasım 2015'teki 26. dönem milletvekili genel seçimi'nde hdp'den milletvekili seçilen osman baydemir, dirayet taşdemir, çağlar demirel, selma irmak, ahmet yıldırım, besime konca, alican önlü ve nadir yıldırım'ın "zorla getirilmesi" kararını verdi.

ayrıca dava dosyasında firari olan hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş'ın ağabeyi nurettin demirtaş ve kck yürütme konseyi üyesi sabri ok'un da aralarında olduğu 21 kişi hakkında yakalama kararı var.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;