Türkiye

Ailesi canlı bombayı teşhis etti

Sultanahmet'te bir polisin ölümüyle sonuçlanan canlı bomba saldırısının faili Diana Ramazova'nın ailesi, fotoğraflardan kızlarını teşhis etti.

Konular: Türkiye
Sultanahmet'te bir polisi öldüren canlı bomba Diana Ramazanov'un ailesi, kızlarını çekilen fotoğraflardan teşhis etti. [Fotoğraf: DHA]

İstanbul Sultanahmet'te 6 Ocak'ta bir polisin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba Diana Ramazova'nın ailesi, kızlarını resimlerden teşhis etti. Kesin sonuç için saldırganın annesi Rayzanat Ramazova'dan DNA testi için örnek alındı.

Rus haber sitesi LifeNews, emniyet kaynaklarının açıklamasında DNA testinin İnterpol aracılığıyla yapılacağını açıkladı. Haberde 18 yaşındaki Diana Ramazova'nın Dağıstan'ın Derbent kentinde doğduğu ve oradan ailesiyle birlikte Moskova'ya taşındıkları belirtildi.

Edinilen ilk bilgilere göre, Moskova'da bir mağazada çalışmaya başlayan Ramazova, internet aracılığıyla Türkiye'de yaşayan İdris adında biriyle tanıştı ve evlendi.

Rus güvenlik güçlerinden edinilen bilgilere göre, Diana Ramazova Türkiye’de aktif bir şekilde "işlenip" Rusya'da terör saldırısı yapmaya ikna edilmeye çalışıldı. Fakat henüz bilinmeyen bir nedenle bu saldırı İstanbul'da düzenlendi.

Şüpheliler serbest

Olayla ilgili gözaltına alınan altı kişiden üçü, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme, sorgularının ardından ikisi Dağıstanlı üç kişinin serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu kişiler hakkında yurtdışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmedildi. Savcılık, şüphelilerin "örgüt üyeliği" ve "göçmen kaçakçılığı" suçlarından tutuklanmalarını istemişti. Gözaltındaki diğer üç kişi de serbest bırakılmıştı.

'Yalnız değildi' iddiası

Ramazova, 2014 Haziran’ında Türkiye'ye giriş yapmıştı. Canlı bombanın saldırıdan dört gün önce bir başka kadınla Gaziantep'ten İstanbul'a geldiği ileri sürülüyor. 

Ramazova ve beraberindeki kadının Gaziantep Otogarı'na gitmek için bindikleri taksinin şoförü H.K da adliyeye sevk edilenler arasındaydı. Taksi şoförünün ifadesine göre Ramazova otogara gitmek istediğini Türkçe olarak söyledi.

6 Ocak’ta İstanbul Sultanahmet’te meydana gelen bombalı saldırıda, polis memuru Kenan Kumaş şehit olmuştu. Saldırıda bir polis daha yaralanırken, bombayı patlatan saldırgan da ölmüştü.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;