Türkiye

Sultanahmet saldırısı şüphelileri serbest

İstanbul Sultanahmet'te bir polisin şehit olduğu canlı bomba saldırısıyla ilgili tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 3 şüpheli serbest bırakıldı.

Konular: Türkiye
Saldırganın yalnız olmadığı güvenlik kameraları tarafından tespit edildi. [Fotoğraf: DHA]

Sultanahmet'te 6 Ocak'ta meydana gelen canlı bomba saldırısıyla ilgili gözaltına alınan 6 kişiden 3'ü, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme, sorgularının ardından ikisi Dağıstanlı 3 kişinin serbest bırakılmasına karar verdi. Bu kişiler hakkında yurtdışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmedildi.

Savcılık şüpheliler için "örgüt üyeliği" ve "göçmen kaçakçılığı" suçlarından tutuklama istemişti. 

Gözaltındaki diğer 3 kişi de serbest bırakılmıştı.

İstanbul'da bir polisin şehit olduğu saldırıyı gerçekleştirenin Dağıstanlı Rusya vatandaşı Diana Ramazova olduğu belirlenmişti. Ramazova'nın 2014 Haziran ayında Türkiye'ye giriş yapmıştı. Canlı bomba Diana Ramazova'nın saldırıdan dört gün önce bir başka kadınla Gaziantep'ten İstanbul'a geldiği ileri sürülüyor. 

Ramazova ve beraberindeki bir kadının Gaziantep Otogarı'na gitmek için bindikleri taksinin şoförü H.K da, adliyeye sevkedilenler arasındaydı. Taksi şoförünün ifadesine göre, Ramazova otogara gitmek istediğini Türkçe olarak söyledi. 

6 Ocak’ta İstanbul Sultanahmet’te meydana gelen bombalı saldırıda, polis memuru Kenan Kumaş şehit olmuştu. Saldırıda bir polis yaralanırken, bombayı patlatan saldırgan da ölmüştü.

Kaynak: AA-DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;