Bilim-Teknoloji

Antik okyanuslarda yaşayan dev akrep

Arkeologlar, 2010 yılında bulunan bir fosilin yüz milyonlarca yıl önce yaşamış dev bir akrebe ait olduğunu ortaya çıkardı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Pentecopterus az tuzlu ve sığ sularda yaşayabiliyordu. [Patrick Lynch/Yale Üniversitesi]
Iowa Nehri'nde bulunan fosil üzerinde yıllar süren analizler gerçekleştiren ABD'li bilim insanları, fosilin 467 milyon yıl önce yaşamış dev bir deniz canlısına ait olduğunu ortaya çıkardı. 
Yale ve Iowa Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, dev okyanus akrebine antik Yunan'ın ilk kalyonunu temsil eden Pentecopterus adı verildi. Boyu 2 metreye kadar ulaştığı düşünülen dev akrebin, modern örümcek ve kenelerin atası olduğu tahmin ediliyor. 
BMC Evolutionary Biology dergisinde yayımlanan araştırmada, Yale Üniversitesi'nden James Lamsdell, Pentecopterus ile elde edilen bilgiler ışığında, antik eklembacaklıların sanıldığından 10 milyon yıl önce evrim geçirdiğini söyledi. Lamsdell antik etçil eklembacaklıları temsil eden 'eurypterid' canlılarının çok eski zamanlarda beklenenin aksine çok çeşitli olduğunu ifade etti.
Araştırmada yer alan Derek Briggs ise, fosilin bulunduğu Winneshiek alanının çok önemli kalıntılar sakladığını belirtti. Briggs alanın beş kilometrelik bir meteor kraterinin deniz sularıyla örtülmesiyle oluştuğu bilgisini verdi. 
Bilim insanları, oksijen seviyesinin düşük olduğu kraterin alçak bölgelerinde fosillerin çok iyi korunduğunu ve yüz milyonlarca yıl önceki deniz yaşamını daha iyi anlamalarına yardımcı ettiğini belirtti. 
Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;