MHP

Bahçeli'den Oktay Vural açıklaması

MHP lideri Bahçeli, kurultay sürecinde muhaliflerle birlikte hareket ettiği iddia edilen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile aralarında soğukluk olup olmadığı sorularına tepki gösterdi. "Soğukluk söz konusu değil" dedi ve basını suçladı.

Konular: Türkiye, MHP, HDP, TBMM
[Fotoğraf: AA]

MHP lideri Devlet Bahçeli grup toplantısı sonrası Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli'ye, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile aralarında bir gerginlik olup olmadığı soruldu. Bahçeli bunun üzerine, "Oktay Bey çok değerli kardeşimizdir. Meclis'te beni temsil eden kardeşimizdir. Soğukluk olması söz konusu olabilir mi? Nereden çıkarıyorsunuz? Bizi bölmeye çalışıyorsunuz. CHP'yi karmakarışık ediyorsunuz. Şimdi de pelikan stratejisiyle ortalığı karıştırıyorsunuz. Sizin göreviniz nedir? Hiç mi düşünceniz olumlu olmayacak? Hiç mi bütünleştirici olmayacaksınız? Basın demek Türkiye'yi inkâr etmek demek midir?" dedi.

Bahçeli, ikinci toplantısında da yumruk yumruğa kavga çıkan Anayasa Komisyonu toplantısı sonrası HDP'li vekillerin attığı "Biji Serok Apo" sloganıyla ilgili de değerlendirme yaptı.

MHP lideri, "Gazi Meclis’te bulunacaksın, İmralı’daki caniyi burada öveceksin. Bunun konuşulması dahi doğru değildir. Bunlar zavallı insanlar haline gelmiştir" diye konuştu.

Vural salonda yerini aldı

Kurultay sürecinde muhaliflerle birlikte hareket ettiği iddia edilen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural grup salonunda yerini aldı. Toplantıyı diğer Grup Başkanvekili Erkan Akçay yönetti. Bahçeli, salona gelişinde kürsüye çıkmadan önce her zaman olduğu gibi salonda kendisine ayrılan yere oturdu. Hemen yanında yer alan Oktay Vural kendisini alkışlayarak karşıladı. Ancak Bahçeli, Vural ile tokalaşmadı.

"90'lı yıllardan daha kötü"

Grup toplantısındaki konuşmasında Meclis'te süren dokunulmazlık tartışmasına değinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis'in yasama faaliyetlerinin kavgalarla kesintiye uğramasının utanç verici olduğunu söyledi. HDP'nin Meclis'i terörize ettiğini, çalışmaları kilitlediğini belirten MHP Genel Başkan'ı, Meclis'in ve milletvekilliğinin terörizmin propaganda alanı haline getirilmesinin önlenmesi gerektiğini de ifade etti.

"Türkiye'nin bugünkü şartlarını 90'lı yıllarla mukayese etmek fevkalade abestir. Zaten bugün 90'lı yıllardan daha kötü şartlar yaşanmaktadır. Esas olan Türkiye'nin terör girdabından bir an evvel kurtarılmasıdır. Bireysel sorumluluğunun bir gereği olarak milletvekili dokunulmazlığının yeni bir düzenlemeye kavuşturulmamalı, bireysel sorumluluğa dayalı yaptırım sistemini baştan işlevsiz hale getirecek ve kağıt üzerinde kalması sonucunu doğuracaktır. Meclis'te terör propagandası yapan, kürsülerde nefret kusan, komisyon çalışmalarını sabote eden, genel kurulu karıştıran, her değerimize söven hainlerin dokunulmazlığını kaldırmak artık en büyük milli görevler arasındadır."

HDP Eş Başkan'ı Selahattin Demirtaş'ın geçen hafta gerçekleştirdiği ABD ziyaretini de değerlendiren Bahçeli, "HDP EŞ Başkanı'nın ABD ziyareti, Türk siyasetindeki çalkantılar güncellenen bildik projelerin ara durakları şeklinde değerlendirilmelidir" diye konuştu. Emperyalizmin devrede olduğunu belirten MHP lideri, "Irak ve Suriye'deki bölünme dalgasının Türk vatanına sıçrayacağını öngörmek için kahin olmaya lüzum yok" dedi.

Kut'ül Amare

Türk tarihinin her sayfası gibi Kut'ül Amare'nin de eşsiz ve emsalsiz bir zafer olduğunu belirten Devlet Bahçeli, sorulması gereken sorular olduğunu, dönemsel başarılarla avunmadın yeterli görülmemesi gerektiğini de belirtti. Bahçeli, Başbakan Davutoğlu'nun 'Ya Kut'ül Amare kazanacak ya Sykes Picot. Bütün meselemiz bölgeyi bütünleştirmek" sözlerini hatırlattı.

"Kut'ül Amare'de yendiğimiz münhasır güçlere, çok geçmeden boyun büktük, işgallerine uğradık. O zaman Davutoğlu'nun sözlerini düzeltmek lazımdır. Sykes Picot'un kazanamaması için Türk milletinin varolmaması şarttır. Biz Düvel-i Muazzama'nın oyunlarına Samsun'da itiraz ettik, İnönü Zafer'leriyle reddettik. Sakarya'da durdurduk, Büyüt Taarruzla püskürttük. Ya zafer ya zillet, ya kahramanlık ya kölelik, ya milliyetçilik ya da teslimiyetçilik. Sayın Davutoğlu bilsin ki, bizim görüşlerimiz de budur."

Bahçeli'nin bu sözleri salonda milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;