Bahreyn

Bahreyn'de boykotun gölgesinde seçim

Bahreyn'de 2011 yılındaki ayaklanmanın ardından düzenlenen ilk genel seçimlerde oy verme işlemi başladı. Şii muhalefetin boykot ettiği seçimler öncesi geniş güvenlik önlemleri alındı.

Konular: Bahreyn, Ortadoğu
Muhalif temsilciler resmi olmayan referandum sandıkları kurarak halka rejimin değiştirilmesi yönündeki isteğini sordu. [Fotoğraf: AP]

Bahreyn'deki parlamento seçimleri için yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 20.00'de sona erecek. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı seçimde 56 hakim ve 300 gözlemci görev yapıyor.

Muhalif kanatta yer alan ve boykot ederek seçimlere katılmayan El-Vifak (Ulusal İslami Uzlaşı Cemiyeti) ise, sosyal paylaşım sitesi hesabından yaptığı açıklamada, seçimlerin sadece 'şekilden ibaret' olduğunu savunarak, oy verme işleminin ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenecek gösterilerle protesto edileceğini duyurdu.

Parti, boykot kararının parlamentonun yeterli güce sahip olmamasından kaynaklandığını belirtti. 

Ülkede Cuma günü, cuma namazının ardından seçimleri boykot amacıyla büyük gösteriler olmuştu.

39 milletvekili belirlenecek

Kayıtlı 349 bin 713 seçmen, 39 milletvekilini belirleyecek. Öte yandan seçmenler, yerel seçimler kapsamında 29 belediye meclis üyesini de seçecek.

Bahreyn yasalarına göre, sadece bir milletvekili ve bir belediye meclis üyesi dışarıdan atanıyor. 

Bahreyn Anayasası, siyasi oluşumların ancak 'cemiyet' şeklinde örgütlenmelerine imkan tanıyor.

2010 yılında yapılan seçimlerde El-Vifak Partisi 18 sandalye elde etmişti.

Ülke, Şubat 2011'de daha fazla demokrasi ve reform talebiyle Şii-Sünni muhalefetin desteklediği gösterilere sahne olmuştu.

Söz konusu olaylar karşısında hükümetin sert tutumu nedeniyle muhalefetteki Şii El-Vifak Cemiyeti milletvekilleri görevinden istifa etmişti. 

Kaynak: Al Jazeera, AA ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;