Kürt sorunu

BDP yeni kabineden randevu istedi

Hafta sonu PKK’nın Kandil’deki silahlı kanadıyla görüşen BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, görüşmenin sonuçlarını konuşmak için hükümetten randevu talep ettiklerini açıkladı.

Konular: Siyaset, Türkiye
Sırrı Süreyya Önder, İmralı Adası'ndaki cezaevinde Abdullah Öcalan ile görüşmeye giden BDP-HDP heyetinde yer alıyor. [AA-Arşiv]

BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, PKK'nın çatı örgütü KCK liderleriyle 8-9 saatlik bir görüşme yaptıklarını belirtirken, KCK’nın Öcalan’a yazması beklenen yanıt mektubunun henüz hazır olmadığını, bu yüzden “sözlü bir aktarım” olduğunu söyledi. Böylece ikinci heyet de Kandil’den Öcalan’ın 7 Aralık'ta gönderdiği mektuba yanıt alamadan dönmüş oldu.

Kandil'den Öcalan'a yine yanıt yok

Buldan ve Halkların Demokratik Partisi İstanbul vekili Sırrı Süreyya Önder’den önce BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Kars Milletvekili Nazmi Gür, 20 Aralık’ta Kandil’e gitmişti. KCK, o ziyarette de Öcalan’ın mektubuna yanıtın henüz hazır olmadığını iletmişti.

'AKP - Cemaat baskı uyguladı'

Kandil’den yeni dönen Buldan, Perşembe günü hükümetle görüşmek ve tekrar İmralı'ya gitmek istediklerini kaydetti. Buldan, hükümet ve cemaat kavgasının tırmadığı ortamda yeni İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ve yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’la bu kavganın barış sürecine etkilerini konuşmak istediklerini vurguladı: Buldan şöyle konuştu:

“Perşembe günü yeni hükümetle de, bakanlarla da görüşmeyi planlıyoruz. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek'ten randevu talep ettik. Barış süreci nasıl gidecek? Paralel devletin olduğunu ifade ediyorduk. Sayın Öcalan her görüşmesinin ardından bunu hep söylüyordu. Sayın Başbakan'ın da bu konuda dikkatli olması gerektiğini söylüyordu. Ne yazık ki, AKP-Cemaat ortaklaşa baskı ve zulüm uyguladılar. Bunun neticesinde bugün bir yolsuzluk ortaya çıktı. Kürt sorununa demokratik yollarla çözüm üretilmesi gerekiyor. Perşembe günü adaya gidiş tarihimizi de netleştirebiliriz."

Öcalan, en son görüştüğü BDP'li heyete "Barış sürecinden umutlu olduğunu" söylerken sürecin yasal zeminle sağlama alınması gerektiğini vurgulamıştı. 

Kaynak: Ajanslar 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;