Türkiye

BM'den Cizre görüntülerine soruşturma çağrısı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad Hüseyin, Cizre'de 20 Ocak'ta açılan ateş sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesine, 8 kişinin yaralanmasına neden olan olaya dair görüntüleri izlediğini söyledi, Türkiye'deki yetkililere soruşturma çağrısı yaptı.

[Fotoğraf: Reuters]

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad Hüseyin, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 10 kişinin yaralandığı olayın görüntülerini izlediğini söyledi, Türkiye’deki yetkililere soruşturma açmaları çağrısı yaptı. Görüntülerin “şok edici” olduğunu söyleyen Hüseyin, beyaz bayrak tutan bir adam ve bir kadının yaralı taşıdıklarını söyledi ve “Yolun karşısına vardıklarında açılan ateşle yere düşüyorlar” dedi. Zeyd ayrıca olayda yaralanan İMC TV kameramanı hakkında da suç duyurusunda bulunulmasından endişe ettiğini söyledi.

Cizre'de yaralıları almaya çalışan sivillere ateş açılmıştı.
[[Fotoğraf: IMC TV]]

Cizre’de aralarında HDP’li vekil Faysal Sarıyıldız ve İMC TV kameramanının da olduğu 15 kişilik gruba ateş açılmış ve 10 kişi yaralanmış, yaralılardan ikisi hayatını kaybetmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, yaşanan olayı şu sözlerle anlatmıştı:

"Sayın Sarıyıldız Cizre Kaymakamını haberdar ederek, 6 yaralıyı almak üzere aileleriyle birlikte hareket edecekleri bilgisini veriyor. Birkaç mesaj atıyor kaymakama. 'Biz milletvekili, belediye başkanı, 15 kişilik heyetle şu mahalleye, şu adrese gideceğiz ve yerdeki yaralıları alacağız ve hastaneye teslim edeceğiz' bilgisini veriyor. Buna rağmen 15 kişilik sivil grup ateş altına alınıyor. 10 kişi yaralanıyor, aralarında İMC TV’nin kameramanı da var."

Demirtaş, olayın ardından yaralananların bir bodrum katına sığındığını, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ile görüştüklerini ve görüşmenin ardından ateşin kesildiğini söylemişti.

İMC TV kameramanı Refik Tekin'in hastanedeki tedavisi sürüyor. Avukatları, Tekin hakkında "Bölücü terör örgütü üyesi" olduğu iddiasıyla gözaltı kararı çıkarıldığını açıkladı. 

Kaynak: Reuters, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;