Türkiye - İsrail ilişkileri

Çavuşoğlu İsrail'e 'gidebilir'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun 7-8 Şubat’ta İsrail’e gidebileceğini söyledi.

İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh (solda) ve Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem (sağda) [Fotoğraf: Al Jazeera]

7-8 Şubat’ta İsrail’in Tel Aviv şehrinde yapılacak olan Akdeniz Turizm Fuarı’nda ilişkilerin normalleşmesinin ardından ilk kez Türkiye’den bakan düzeyinde katılım olması bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, düzenlediği basın toplantısında Çavuşoğlu’nun bu fuara katılabileceğini söyledi.

31 Mayıs 2010’da Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda İsrail’in düzenlediği ve dokuz Türk’ün öldürülmesiyle sonuçlanan saldırıdan sonra Ankara-Tel Aviv ilişkileri kopma noktasına gelmişti. İlişkiler, 27 Haziran’da imzalanan anlaşmayla normale dönmüş, ardından yıl sonunda karşılıklı büyükelçiler atanmıştı.

Al Jazeera’ye konuyla ilgili bilgi veren bir dışişleri yetkilisi, normalleşme sonrası önceliğin güvenlik işbirliği, turizm ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu’nun turizm fuarına katılacak olması, turizm konusundaki işbirliğini geliştirmek için verilen önemi de göstermesi açısından önemli.

Aynı yetkili, THY’nin İsrail’e en fazla yolcu taşıyan ikinci büyük havayolu şirketi olduğunu hatırlatarak, vize kolaylığının sağlanmasının da gündemde olduğunu söyledi.

Kaynak: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;