Genel seçim

Çelik: Rövanş partisi değiliz

AK Parti Sözcüsü Çelik, 7 Haziran sonuçlarının "diyalog eksikliği, söylem yanlışlıkları" gibi nedenlerden kaynaklandığını ve mesajı alıp gerekeni yaptıklarını söyledi. Çelik, "Rövanş siyaseti, negatif dil, rövanş dili bizim kitabımızda yazmaz" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik [Fotoğraf: AA]

MYK toplantısı sonrası açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 1 Kasım seçim sonuçlarına göre kaybeden partiler olduğunu ama vatandaşın kaybetmediğini söyledi. Kimsenin mahzunluk yaşamaması gerektiğini söyleyen Ömer Çelik, "Rövanş duygusu içinde değiliz" mesajı verdi.

"Seçimin kazananı AK Parti'dir. Partilerin pek çoğu kayba uğramıştır. Fakat kaybeden partiler olmasına rağmen kaybeden tek bir vatandaşımız bile yoktur. Türkiye bugün önünü gören, huzurlu, barış içerisinde bir güne uyanmıştır. Bütün vatandaşlarımız kazanmıştır. Bu milletimizin zaferidir."

"Hiçbir vatandaşımız mahzun olmasın. Herhangi bir şekilde oy verdiği partilerden bir tanesi geride kalan vatandaşlarımız mahzun olmasınlar. AK Parti'nin zaferi onların da zaferidir. Bize oy vermeyen vatandaşlarımızın toplumsal taleplerine de bize oy veren vatandaşlarımız kadar duyarlı olacağız. Bir Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız."

"AK Parti'nin zaferi hem demokrasi tarihimiz açısından hem de dünya siyasi tarihi açısından açık bir zaferdir. Genelde iktidar partileri iktidarda zayıflarlar, oy kaybederler, muhalefet partileri güçlenirler. Fakat AK Parti dünya tarihinde istisnai bir şekilde iktidardayken gücünü koruyan, gücün artıran bir parti olmuştur. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin oy oranında bir düşüş oldu ve tek başına hükümet kurması mümkün olmadı. Bunun sebepleri üzerine çok düşündük, nihayetinde siyasetin esasının toplumsal taleplerin siyasi temsile dönüştürülmesi olduğunu düşünüyoruz."

"Mesajı aldık, alıyoruz ve almaya devam edeceğiz"

"7 Haziran’da aldığımız sonuçların diyalog eksikliği, söylem yanlışlıklarından kaynaklandığını tespit ettik. Siyaset toplum adına yapılır. Toplumun sesini iyi dinleyen bir partiyiz. Ciddi çalışmalar yaptık. Genel Başkanımız bizzat toplantılara katıldı. Anket şirketleri, kanaat önderleri gibi gruplarla konuşarak değerlendirdik. Vatandaşlarımızla kurduğumuz köprüler zayıflamışsa bunu yeniden güçlendirme imkânı ortaya çıktı. Nihayetinde bugünkü tablo ortaya çıktı. Mesajı aldık, alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz. Diğer partilerle ilgili değerlendirme yapma durumunda değiliz. İlk değerlendirmelerinde hâlâ iç muhasebe yapmak yerine partimizi, Cumhurbaşkanlığı makamını hedef aldılar. Bunu seçim sürecinde de yaptılar, netice alamadılar. Bunu arzu etmezdik. Üslûp sataşmalarına, retorik olarak hırçınlaşmaya gerek yok. Temiz bir dille de herkes kendini anlatabilir. Kimseyle rövanş duygusu içinde değiliz. Rövanş partisi değiliz. Biz Türkiye'yi yönetmek sorumluluğu içerisinde gereken vakarla, gereken olgunlukla hareket eden bir partiyiz. Rövanş siyaseti, negatif dil, rövanş dili bizim kitabımızda yazmaz."

"Hükümet kurma takvimi hızlı işlemeli"

Ömer Çelik hükümet kurma takviminin de hızlı işlemesi gerektiğini belirterek, "Türkiye’nin bir an evvel yeni hükümete kavuşması lâzım" dedi.

"YSK Başkanımız '12 gün var' dedi, yasal süreyle ilgili. Hem G20 hem de bütçe meselesi var. Artık seçim sonuçları açıklandı. Dolayısıyla bir an önce hükümetin kurulması gerekiyor. Arkadaşlarımız muhalefet partileriyle de görüşecek ve onların da hız konusunda yardımcı olacaklarını düşünüyoruz. Bir an önce seçilmiş hükümet başa gelmeli, 1 Kasım’ın mesajı da budur."

"Buzdolabından çıkarılabilir"

AK Parti Sözcüsü Çelik çözüm sürecinin "buzdolabından çıkarılıp çıkarılmayacağıyla" ilgili soruları da yanıtladı. Çelik, "Hiç kimsenin çözüm sürecini bahane ederek, kamu düzenini imha etmesine, yaralamasına müsaade etmeyiz. Biz kamu düzeni adına demokrasiyi rafa kaldıran bir anlayışa da sahip değiliz. Hem kamu düzeni hem demokratikleşme birbirini besleyen iki unsur olarak bundan sonra da devam edecektir. Kamu düzeni konusunda tam hâkimiyet sağlandıktan sonra o buzdolabı meselesi yeniden gündeme alınır, buzdolabından çıkarılabilir" dedi.

Beyannamede verilen sözler

Sözcü Çelik seçim beyannamesinde verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi için çalışmalara başladıklarını da ifade etti. 

"Bütün illerimize teşekkür ziyaretine başlayacağız. Birkaç gün içerisinde bunu yaparız. Ondan sonra tabii bu kadar seçim geçirmiş, bu kadar güçlü mesailer vermiş bir kadronun, teşkilatlarımızın ayın 12'sine kadar bir arası olacak. Fakat Sayın Başbakanımızın mesaisi tam devam ediyor. Sabahtan geç saatlere kadar. Dün zaten gece 3 gibi bitti mesai. Bu çerçevede tabii ki talimatları var. Öncelikle seçim beyannamesinde söz verdiğimiz hususların, bunlarla ilgili düzenlemelerin yasal mevzuatla ilgiliyse, mevzuatla ilgili, bunların bir an evvel yerine getirilmesi için gereken çalışmalara başladık. Bir yandan hükümet programıyla ilgili çalışmalar hemen anında bu sabah itibariyle başlamıştır."

Yeni anayasa çağrısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim sonuçları açıklandıktan sonra Genel Merkez'de yaptığı balkon konuşmasındaki yeni anayasa vurgusunu Çelik de tekrarladı. Çelik "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne her seferinde milletimiz bu talimatı vermektedir. Demektedir ki, 'Yeni anayasa yapın'. Bu en güçlü vaadimizdir, en güçlü talebimizdir. Siyasi partilerin bu konudaki her türlü destek, işbirliği, mekanizma kurma, karşılıklı diyalog geliştirme çağrılarına açığız. Buradan da bir kere daha çağrı yapıyoruz. Gelin Türkiye'yi 2023'e taşıyacak sivil bir anayasa yapalım" dedi.

Kılıçdaroğlu'na teşekkür

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu arayarak 1 Kasım sonuçları için kendisini tebrik etmişti.

Ömer Çelik de bu tebrik için CHP liderine teşekkür etti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;