Fethullah Gülen

Cemaat'e yönelik operasyonlarda 4 bin gözaltı

“FETÖ/PDY” olarak adlandırılan Gülen Cemaati'ne yönelik operasyonlar kapsamında 2014'ten bu yana gözaltına alınan 4 bin 11 kişiden 822’si tutuklandı. Mayıs ayı, 865 gözaltıyla en fazla gözaltı işleminin gerçekleştiği ay oldu.

17 Aralık soruşturması sonrası hükümetin hedefi haline gelen Gülen, 1997'den beri ABD'de yaşıyor. [CHA]

iddianamelerde "fetullahçı terör örgütü/paralel devlet yapılanması"na (fetö/pdy) olarak geçen gülen cemaati'ne yönelik operasyonların başladığı 2014'ten bu yana toplam 4 bin 11 zanlı gözaltına alındı, bunlardan 822'si tutuklandı. tutuklananların bir bölümü itirazlar üzerine ya da yargılama süreçlerinde serbest bırakıldı.

bu yılın ilk 3 ayında toplam 675, nisan ayında ise 671 şüphelinin gözaltına alındığı gülen cemaati'ne yönelik operasyonlarda, mayıs ayında da 865 kişi gözaltına alındı. böylelikle en fazla gözaltı işleminin gerçekleştiği ay olan mayıs ayında gözaltına alınan şüphelilerden 193'ü tutuklandı.

yılbaşından bu yana gerçekleşen operasyonlarda ise gözaltı sayısı 2 bin 211'e ulaştı.

2013’teki 17 ve 25 aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından gülen cemaati’ne çok sayıda suçtan operasyon başlatılmıştı. iddia edilen suçlar arasında "türkiye cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "devlet bürokrasisinde, emniyette ve yargıda yapılanmak", "örgüte yakın kişilerin kamu kurumlarına ve tsk'ya yerleşmesini, yükselmesini sağlamak ve buralardaki bazı personelin tasfiyesini yapmak", "örgüte finansman sağlamak", "çıkarları doğrultusunda siyasetçileri, askerleri, iş adamlarını, bürokratları, emniyet personelini, gazetecileri, akademisyenleri usulsüz ve yasa dışı dinlemek", "kpss ve emniyet sınavları ile askeri sınavlarda usulsüzlük yapmak" bulunuyor.

operasyonlarda 2014 ve 2015'te yaklaşık 750'si polis, 80'i asker olmak üzere bin 800 dolayında kişi gözaltına alınmıştı. 2015 yılı sonu itibarıyla 278 zanlı cezaevinde bulunuyordu.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;