Suriye'de iç savaş

Cenevre-3 için hedef 25 Ocak

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Esed rejimiyle muhalifler arasındaki görüşmeyi 25 Ocak’ta Cenevre’de düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.

ALT TEXT
Suriye konusunda etkili ülkeler, Kasım ayında krizin çözümü için 18 aylık "somut bir takvim" üzerinde mutabık kalmıştı. [Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Esed rejimiyle muhalifler arasındaki görüşmeyi 25 Ocak’ta Cenevre’de düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Görüşmenin tarihi için çabalarını yoğunlaştırdıklarını belirten De Mistura, Suriye’deki bütün tarafların tam işbirliğine bel bağladıklarını ifade etti. “Sahadaki gelişmelerin süreci rayından çıkarmasına izin vermemek gerekir” dedi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu, 18 Aralık’ta BM Güvenlik Konseyi karar tasarısında anlaşmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından oy birliğiyle kabul edilen tasarıda, Esed rejimi ve Suriyeli muhaliflerin Ocak ayı başında barış görüşmeleri için masaya oturması öngörülüyordu.

Rejim 'hazırız' diyor ama...

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Ocak ayında düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmelerine katılmaya hazır olduklarını açıklamış ve "Umarız görüşmeler ulusal birlik hükümeti oluşturmaya yardımcı olur" demişti.

Suriyeli muhalifler, rejimle herhangi bir diyaloğun 2012’de varılan Cenevre Bildirgesi’ne dayalı olması gerektiğinin altını çiziyor. Bunun da geçici dönemde oluşturulması hedeflenen yönetim formülünün “ulusal birlik hükümeti” değil, Cumhurbaşkanı yetkileri dâhil tam yetkili “geçiş hükümeti” olması gerektiğini savunuyor.

Suriye için 18 aylık takvim

Viyana’da 17 ülkenin katılımıyla 14 Kasım 2015’te düzenlenen Suriye konulu toplantıda Suriye krizini çözmek için somut bir takvim planı üzerinde bir mutabakat sağlanmıştı.

Katılımcı ülkeler, ilk 6 ay içinde bir geçiş hükümeti kurulması ve 18 ay içinde de Suriye'de seçimlerin yapılmasını konusunda mutabık kaldı. Suriye konusunda etkili ülkeler Beşar Esed'in akıbeti konusunda hâlâ bir anlaşmaya varamadı.

Suriyeli muhalifler heyeti oluşturdu

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu da, Esed rejimiyle görüşmeler yapacak heyeti oluşturdu. Komisyon Başkanı Riyad Hicab, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, geçiş dönemine başlanması amacıyla müzakere heyetinin oluşturulduğunu duyurdu.

Heyetin, Riyad'da 9-10 Aralık'ta yapılan toplantıdan çıkan kararlar doğrultusunda oluşturulduğunu belirten Hicab, "Muhalifler, müzakere heyetlerinin kurulduğunu ve Esed'siz siyasi çözüm sürecinin gerçekleşmesi için uluslararası camiayla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmektedir" dedi.

Hicab, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya müzakere prosedürü, heyette bulunan delegelerin sayısı ve müzakere süreciyle ilgili bir mesaj gönderdiklerini ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera, AFP ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;