2014 Yerel seçim

Ceylanpınar'da tansiyon yüksek

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde BDP'nin "oylar yeniden sayılsın" talebinin reddedilmesiyle yayılan olaylarda çok sayıda gözaltı var. BDP'li başkan adayı ve AKP'nin ilçe başkanı son durumu Al Jazeera'ye anlattı.

Konular: Türkiye
İlçe Seçim Kurulu'nun itirazı reddetmesinin ardından Ceylanpınar'daki seçim gerilimi tırmandı. [Al Jazeera]

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) belediye başkanlığı seçimlerinde kullanılan oyların yeniden sayılması için yaptığı itirazla başlayan olaylar devam ediyor. İlçe Seçim Kurulu itirazı reddedince gerginlik tırmandı. Polis göstericilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ediyor. İlçede çok sayıda gözaltı var.

Gençlik Parkı çevresinde yoğunlaşan olaylar ara sokaklara yayıldı. Sokaklara barikatlar kuruldu.

Çöp bidonları ve otobüs durakları yakıldı. Park halindeki bazı araçlar hasar gördü.

Al Jazeera'ye konuşan görgü tanıkları bazı bölgelerden silah seslerinin geldiğini söyledi. Silahları kimlerin kullandığına dair net bilgi yok.

BDP'li aday: Silahlı siviller var
Al Jazeera'ye konuşan BDP'li belediye eş başkan adayı Esra Güler Arslan, kendisine gelen telefonlara göre silahlı sivillerin mahalle aralarında dolaştığını ve bu grubun başka sivillerle çatışma halinde olduğunu söyledi. Kendisine bir ölüm haberi ulaştığını da belirten Arslan, çok sayıda yaralı olduğunu belirtti. Arslan, ayrıca, "Akşam saatlerinde polis, BDP ilçe binasına saldırdı ve yoğun biber gazı ile tazyikli su kullandı. Binadan dışarı kaçmak zorunda kaldık" dedi. 
AKP İlçe Başkanı: Silahlı gruplarla ilgimiz yok
AKP İlçe Başkanı Ahmet Gültekin ise, silahlı gruplarla bir ilgilerinin olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:
"Bizden hiçbir grup sokaklarda silahlı çatışmaya girmiyor. Silahlı gruplarla hiçbir ilgimiz yok. Evime sığınmış durumdayım. Evimi korumak için kapının önünde bekleyen akrabalarım var. Bizim dükkanlarımız yağmalandı, evlerimize saldırdılar, buna rağmen biz memlekette barış ve sükûnet istiyoruz. Memlekette hiçbir ayrım yapmadan herkesin barış içinde yaşamasını istiyoruz. Bizim için Kürtler de, Araplar da kardeşimizdir, bizim için hepsi eşittir."

Sonuçlara itiraz

Ceylanpınar'daki seçim gerilimi 31 Mart Pazartesi günü seçimi AK Parti adayı Menderes Atilla'nın kazandığının açıklanmasıyla başladı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Atilla, BDP'li aday ve ilçenin mevcut Belediye Başkanı İsmail Arslan'dan 755 oy fazla aldı.

BDP sonuç üzerine seçimlerde hile yapıldığını ileri sürdü, İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.

Emine Akman başkanlığında toplanan kurul itirazı kabul etmedi.

BDP itirazı İl Seçim Kurulu'na taşıyacaklarını açıkladı.

2004'te iptal edilmişti

Ceylanpınar'da 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde de benzer bir olay yaşanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu "bazı sandıklarda seçmen sayısından fazla oy pusulası çıktığı" ve "tutanaklarda yanlışlıklar yapıldığı" yönündeki itirazları yerinde bulmuş, seçimi iptal etmişti.

Daha sonra seçimler tekrarlanmış ve o dönem Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den (SHP) aday olan mevcut Belediye Başkanı İsmail Arslan başkan seçilmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;