Türkiye

Davutoğlu'ndan Gül'e: Kapımız her zaman açık

Başbakan Davutoğlu, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AKP'den milletvekilliği adaylığı konusunda, "Böyle bir girişim için davete bile ihtiyaç yok. Ne zaman arzu ederse AK Parti'nin kapıları açık" dedi.

gül köşk veda promo

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AK Parti'den milletvekili adayı olup olmayacağı konusunda, New York'ta soruları yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tekrar AK Parti'de bir önemli görev üstlenmesi ya da AK Parti içinde siyaset yapması hepimiz için sadece gurur verici bir gelişme olur. Dolayısıyla tabii takdir kendilerinin ama böyle bir girişim için davete bile ihtiyaç yoktur" dedi.

New York'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Gül için "Ne zaman arzu ederse AK Parti'nin kapıları açıktır" ifadesini kullandı.

"Gurur verici bir gelişme olur"

Başbakan Davutoğlu, bir gazetecinin, "Daha önce Abdullah Gül'e bir adaylık teklif oldu mu, olmadıysa olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine, "Bir vesileyle bundan yaklaşık 15 gün önce bu konudaki kanaatlerimi zaten kamuoyuyla paylaşmıştım. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, partimizin öncü kurucularındandır, bu anlamda da AK Parti'nin kurduğu ilk hükümetin başbakanıdır ve AK Parti içinden çıkmış ilk cumhurbaşkanıdır. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın tekrar AK Parti'de bir önemli görev üstlenmesi ya da AK Parti içinde siyaset yapması, hepimiz için sadece gurur verici bir gelişme olur" dedi. 

Davutoğlu, "Bunu daha önce de zikretmiştim. Dolayısıyla tabii takdir kendilerinin ama böyle bir girişim için davete bile ihtiyaç yoktur. AK Parti, Sayın Cumhurbaşkanımız Gül'ün öncülüğünde onun da içinde bulunduğu çalışmayla siyasi hayata katılmıştır. Dolayısıyla böyle bir şeye, 'hayırlı olsun' deriz sadece ve 'hoşgeldin' deriz" ifadelerini kullandı.

"AK Parti'nin kapıları her zaman açıktır"

Başka bir gazetecinin, "Size bir sinyali oldu mu şu ana kadar kendisinden?" şeklindeki soru üzerine sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundan iki, üç hafta önce bir başka vesileyle görüşmüştük ama böyle bir kendisinden sinyal olmadı. Zaten kendisinden sinyal olmasına da gerek yok. Dediğim gibi ne zaman arzu ederlerse AK Parti'nin kapıları her zaman açıktır zaten bunu söylemek bile zaittir. Dışarıda olan birine kapı açılır, zaten içeride olan birisi için bunu söylemek eski tabirle zaittir, fazladır. Dediğim gibi kararları ne şekilde olursa hepimiz için sadece onur verici bir gelişme olur. Bundan memnuniyet duyarız."

Davutoğlu, Gül ile geçmiş ilişkilerinin herkes tarafından bilindiği ve aralarında yakın dostluk ve dava arkadaşlığı olduğunu ifade ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile olduğu gibi. Biz hep bu yolda on yıllardır beraber olmuş, omuza omuza vermiş dava arkadaşlarıyız. Dediğim gibi bunun konuşulması bile zaittir. AK Parti kendisinin öncü, kurucu olduğu evidir. "

Erdoğan: Hayırlı olur, isabetli olur

Ankara'da cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 7 Haziran genel seçimleri için milletvekili adayı olup olmayacağını değerlendirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

Erdoğan, "Adaylık konusu Abdullah Bey'in takdiridir. Politik, siyasi kararlar tabii ki Abdullah Bey'indir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar güzel de olur, hayırlı da olur. İsabetli olur" dedi.

Gül İstanbul’daydı

Erdoğan’ın işaret ettiği Abdullah Gül’ün ‘takdirini’ öğrenmek içinse gözler İstanbul’daydı. Gül cuma namazını, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Camii’nde kıldı. Gül ile aynı camiye giden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de AK Parti'den milletvekili adayı olacağı iddialarının sorulması üzerine Hüseyin Çelik şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız aday olması halinde kendisi açıklar. Yani böyle bir niyeti olduğu zaman biz bundan ancak şeref duyarız. Kendisi zaten AK Parti’nin kurucularındandır, kurucu genel başkan yardımcısıdır. Bizim 58'inci hükümetin başbakanıdır, dışişleri bakanımızdır. Sonra da çok başarılı, şerefli bir cumhurbaşkanlığı süresi var. Kendisi böyle bir şeye niyet eder de aday olursa şeref duyarız. Ama böyle bir şey olsa bile bunu benim açıklamama gerek olmaz. Bu konuda yetkili de değilim. Gül nasılsa buraya gelecekse bunu kendisine sormanız lazım."

Hüseyin Çelik'in konuşmasının ardından Abdullah Gül’de aracıyla camiye geldi. Mehmet Ali Şahin ve Hüseyin Çelik ile tokalaşıp sohbet eden Gül, daha sonra cuma namazını kıldı. Gazetecilerden soru almadı.

‘Başbakan olmayacaksa...’

NTV yayınına katılan AK Parti’deki üç dönem kuralı nedeniyle siyasete ara verecek olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Abdullah Gül’ün olası adaylığını değerlendirdi:

“Şu ana kadar adaylık söz konusu değildi. Cumhurbaşkanımızın sözleri bir ümittir, ışıktır. Kendileri bu konuda bir görüşme yaparlar, siyasete devam etmek isterlerse biz sevinç duyarız.”

Arınç, Abdullah Gül’ün Ak Parti’deki 6 bin aday gibi değerlendirilemeyeceğini söyledi. 

“Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık yapmış olması 6 bin adaydan biri gibi karşılanmamalıdır. Gönülden arzu ediliyorsa şık olanı kendisinin bizzat davet edilmesidir. Henüz o noktada olmadığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Arınç, Abdullah Gül için gönlünden geçenin ise Meclis Başkanlığı olduğunu söyledi.

“Eğer başbakan olmayacaksa benim gönlümden de geçen büyük bir şerefle yaptığım Meclis Başkanlığı'dır. Abdullah Gül Meclis Başkanı olursa Meclis de, siyaset de, Türkiye de kazanır. "

‘Partiler üstü görev yaptım’

Abdullah Gül geçen hafta da cuma namazı sonrası açıklamalar yapmış, gazetecilerin milletvekili adaylığı iddialarını sorması üzerine konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

"Cumhurbaşkanlığı döneminde partiler üstü bir görev yaptım. Mesafeli durmaya gayret ettim. Ancak partime döneceğimi söylemiştim. Ben bu partinin kurucusuyum hatta ondan öte bu hareketi başlatanlardanım. Sonra da partinin reformcu çalışmalarına liderlik ettim. Bu ne demek, artık arkadaşlarımın yapacakları çalışmaları desteklerim."

Kaynak: Al Jazeera, NTV, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;