Suriye'de iç savaş

De Mistura: Cenevre toplantısı 9 Mart'ta

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, ateşkes kararının ardından Cenevre’de yapılacak Suriye toplantısının ayın 9’unda gerçekleşeceğini açıkladı. Muhalifler, rejimin elindeki tutuklular serbest bırakılmadan ve kuşatmalar kaldırılmadan ciddi görüşmeler yapılamayacağını söylüyor.

[Fotoğraf: Reuters]

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye barış görüşmelerinin bir sonraki etabının Cenevre'de 9 Mart öğleden sonra başlayacağını açıkladı. De Mistura, daha önce 7 Mart olarak açıkladığı barış görüşmelerinin lojistik sebeplerle ve ateşkesi sağlamlaştırmak amacıyla ertelediğini ama başka bir erteleme olmayacağını söyledi.

Muhalifler ise barış görüşmelerine temkinle yaklaşıyor. Görüşmelerde muhalifleri temsil eden Yüksek Müzâkere Kurulu üyesi Riad Nassan Agha, henüz bu tarihin kendilerine iletilemdiğini ve nedyadan öğrendiklerini belirtti. Agha, rejimin elindeki tutukluları serbest bırakmadan ve muhaliflere yönelik askeri kuşatmalar kaldırılmadan ciddi görüşmeler yapılamayacağını açıkladı. Riad Nassan Agha, muhalefetin görüşmelerin başlaması için ön şart olarak sunduğu insani yardımların yerine ulaştırılması konusunun da uygulamanın yeterince yerine getirilmediğini belirtti. Muhalifler, Staffan de Mistura’nın aceleci davrandığı görüşünde.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;