PKK

Elazığ saldırısını PKK üstlendi

PKK, Perşembe günü Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen saldırıyı üstlendi. Diyarbakır Valiliği de 15 Ağustos’ta Çınar ilçesindeki Bölge Trafik Müdürlüğü'ne yapılan saldırıya katılan 2 PKK’lının yakalandığını duyurdu.

Konular: PKK, Türkiye

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne Perşembe düzenlenen, 3 polisin şehit olduğu ve toplam 217 kişinin yaralandığı bombalı araçlı intihar saldırısını PKK üstlendi.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF) saldırıyı Mardin nüfusuna kayıtlı 'Çektar Mahir Serbest' kod adlı Kamil Çelebi’nin gerçekleştirdiğini ifade etti.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, NTV'de katıldığı canlı yayında Elazığ saldırısıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını belirtti. Olayın berraklaştığını, PKK'nın aracı nereden aldığı, nasıl getirdiği, nereye götürdüğü, o gün güvenlik birimlerinin hangi tedbirlerin aldığı, hangi istihbârî bilgilerin oraya ulaştığına dair birtakım hususların ortaya çıktığını ifade etti:

"Çalınmış araçlardan iki plakanın, plakası da verilerek Diyarbakır'dan Elazığ'a istikametine doğru gideceğine dair bir istihbârî bilgi ulaşıyor. Bazı tedbirler alınıyor, yol aramaları yapılıyor. O plakalı araç değil de bu araç gelmiş patlatmış. Böyle bir ihbar da geldiği halde, plakası değişik olabilir, değiştirilmiş olabilir, aynı plakalar olmayabilir, nasıl yol buldu da girdi? Bunun için de soruşturmacı görevlendirdim. Müfettişler de olayı incelemeye başladı.

Şimdiki bilgi Arıcak üzerinden, ana yollardan değil de, köy yollarından gelmiş. Oradaki bir kameraya takılıyor ama tabii bu plaka bildirilmiş plaka değil. Biz bir olay olduğu zaman 'hangi tedbirler alınsaydı bu olay olmazdı' sorusunu sorarak bu meseleyi inceliyoruz. O nedenle de yüzlercesi yakalanıyor ama yakalanamayan birisi de gidip patlamayı yapıyor."

‘Diyarbakır saldırganları yakalandı’

Ölenlerden biri 5 yaşındaki Hüseyin Utku Gülbahar'dı.

Diyarbakır Valiliği, 15 Ağustos’ta Çınar ilçesindeki Bölge Trafik Müdürlüğü'ne yapılan ve 8 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya iştirak eden 2 PKK'lı ile eylemde kullanılan 1 aracın ele geçirildiğini açıkladı:

"İlimiz Diyarbakır- Batman Karayolu Bismil yol ayrımında bulunan Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Trafik Denetleme İstasyonu'na yönelik olarak, 15 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 13.10 sıralarında bölücü terör örgütü mensuplarınca bomba yüklü araç ile yapılan bir patlama meydana gelmiştir. Meydana gelen patlamada 5 polis memuru ile 3 sivil vatandaş hayatını kaybetmiştir. 7'si polis memuru olmak üzere 37 kişi ise yaralanmıştır. Yapılan araştırmalarda olaya bizzat iştirak ettiği anlaşılan 2 örgüt mensubu ve eylemde kullanılan 1 araç ele geçirilmiştir."

Kaynak: DHA ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;