Dünya

Endonezyalı ateiste hapis

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'daki hesabında 'Tanrı yok' yazan kamu görevlisi, iki buçuk yıla ve 10 bin 598 dolar para cezasına mahkum edildi.

Haberin Öne Çıkanları

Ocakta tutuklandı

İşini kaybetti

İtiraz edilecek

Aan için savcılar üç buçuk yıl hapis cezası talebinde bulunmuştu. [AFP]

Endonezya’da, sosyal paylaşım sitesi Facebook’daki hesabında ‘Tanrı yok’ yazan bir adama iki buçuk yıl hapis cezası verildi.

Ocak ayında tutuklanan Alexander Aan’la ilgili kararını perşembe günü açıklayan mahkeme, sanığa ayrıca 10 bin 598 dolar para cezası verdi. Aan, ‘internet yasalarını ihlal etmek’ ve ‘dine hakaret etmekle’ suçlanıyordu.

Aan için savcılar üç buçuk yıl hapis cezası talebinde bulunmuştu. Savunma avukatları mahkeme kararına itiraz edileceğini duyurdu.

İşten atıldı

31 yaşındaki kamu görevlisi Aan’ın hapse atılması, Endonezya’daki aktivistler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. İşini kaybeden Aan, olayın ardından adresini bulan kişiler tarafından saldırıya uğramıştı.

Aan tutuklanmasının ardından dini sorgulamaya çocukluk yıllarından başladığını açıklamıştı.

Endonezya anayasasına göre devlet beş farklı inancı resmen kabul ediyor. Yasaya göre yalnızca Müslümanlar, Katolikler, Protestanlari Hindular ve Budistler ibadetlerini yerine getirebiliyor.

Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip olan Endonezya'da ateistlik yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;