Filistin

Erdoğan, Meşal ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fetih ile uzlaşma sağlayan Hamas Yönetimi Başbakanı Halid Meşal ile telefonda görüştü, Türkiye'nin uzlaşmadan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Haberin Öne Çıkanları

Fetih ve Hamas uzlaştı

Erdoğan ile Meşal telefonda görüştü

başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre halid meşal 23 nisan çarşamba gecesi erdoğan’ı arayarak fetih ile sağlanan uzlaşma ile ilgili bilgi verdi.

erdoğan da görüşmede meşal’e, filistinli bu iki grup arasında sağlanan uzlaşmaya büyük önem verdiklerini ve türkiye’nin bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

türk dışişleri bakanlığı da 24 nisan perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada, fetih ile hamas arasında sağlanan mutabakatı memnuniyetle karşıladığını, filistinlilerin birliğinin bölgede kalıcı ve yaşayabilir bir barış için elzem olduğunu belirtmişti. açıklamada, türkiye’nin ‘filistin halkıyla gereken her türlü dayanışmayı göstermeye devam edeceği’ de belirtildi.

gazze'de biraraya gelen fetih ve hamas hareketi, çarşamba günü milli mutabakat hükümeti kurma konusunda anlaştıklarını açıklamışlardı. yeni hükümetin beş hafta içinden kurulmasını öngören anlaşmaya israil'in ilk tepkisi filistin ile barış müzakerelerinin çarşamba günkü toplantısını iptal etmek oldu.

bölünmüşlük 2007 yılından beri sürüyor

taraflar arasındaki bölünmüşlük 2007 yılındaki seçimlerde hamas’ın gazze şeridi’nde yüksek oy alması ve bunun üzerine yine gazze’de iki grup arasında çıkan çatışmalarla başladı. ardından hamas, gazze şeridi'ni kontrolü altına aldı.

taraflar en son 2011 yılında mısır'ın başkenti kahire'de yapılan toplantıda biraraya gelmiş; ancak görüşmelerden bir netice alınamamıştı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;