Gülen örgütü soruşturmaları

Erdoğan: TÜBİTAK'ta sırtımızdan hançerlediler

Medya ve polise yönelik Cemaat operasyonuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TÜBİTAK'a sızanlar bizim sırtımızdan hançerlendiğimizin göstergesidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cemaat'e yönelik operasyonlarla ilgili konuştu. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

erdaoğan türksat 6a haberleşme uydu projesi'nin tübitak'taki imza töreninde de cemaat'i eleştirdi. tübitak'a verdikleri desteği anlatan erdoğan, devleti yönetenlere verilen kriptolu telefonların bu kurum içinde dinlendiğine ilişkin tespiti anlattı:

"tübitak'ın içine yerleşen bir urun bu kurumu çürütmeye başladığını, bu gayeyi taşıdığını gördük. siz 'bilim, araştırma' diyorsunuz. birileri kurumun içine kanser hücresi gibi sızıyor, sizin gayretlerinizi çürütüyor. öyle bir ihanet şebekesi yerleşiyor ki bunu bilim için değil, ihanet için kullanıyor. kriptolu telefonu bana verenler dinliyorsa, farklı bir yaklaşım asla gösteremeyiz. bizim sırtımızdan hançerlendiğimizin göstergesi bu tübitak'taki tiplerdir. önden vurduğu zaman erkekçe vurdu dersin ama bu arkadan vurunca kalleşçe dersin."

'tam olarak temizlenemedi'

erdoğan "tübitak içine sızmış hainler"in yargı tarafından korunduğunu savundu. erdoğan tübitak'ın bu kişilerden tam olarak temizlenemediğini söyledi:

"tübitak içine sızmış hainler maalesef yargı içine sızmış haşhaşiler tarafından korunuyordu. tübitak bunlardan arındırılıyor, bak tam temizlendi demiyorum ha sayın bakanım. tam temizleneceğinin umudu içindeyim. yargı içindeki bu haşhaşi urun baskısından inşallah temizleyeceğiz. tübitak da normalleşiyor, asli vazifesine dönüyor. burada çalışanların bize yardımcı olması lazım. bakın sadece tübitak içinde yaptıkları ihanet dahi bunların hangi kirli odakların hizmetkârı olduğunun ispatıdır."

ab'ye cevap 

erdoğan gün içerisinde daha önce yaptığı açıklamada ise operasyonla ilgili eleştiride bulunan avrupa birliği'ne yanıt vermişti. cumhurbaşkanı, gebze'deki tüpraş tesisinin açılışında yaptığı açıklamada türkiye içinde ya da dışında "algı operasyonları ve yalan manşetler aracılığıyla türkiye'ye istikamet çizilmeye çalışıldığını" savundu. erdoğan, "bunu yapmaya çalışanlarla hiçbir şekilde uzlaşmayacağız, önlerinde diz çökmeyeceğiz" dedi. 

erdoğan, bağımsız savcılar tarafından başlatılan bir operasyon yapıldığını söyledi, ab'den gelen "operasyon basın özgürlüğüne aykırı" tepkisini değerlendirdi: 

"sen neye göre açıklama yapıyorsun, neyi biliyorsun? 50 yıldır bu ülkeyi ab kapısında bekletenler, bu atılan adımın ne olduğunu biliyor musunuz? ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsarlar gerekli cevabı alacaktır. onları egemen duruma getirmemiz mümkün değil. bunu yaparken ab acaba bizi alır mı, böyle bir derdimiz yok, kendi göbeğimizi keseriz. kendi aklınızı kendinize saklayın." 

erdoğan, türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermeyen avrupa ülkelerine "ab kalkıp şu anda güvenlik güçlerimizin, hukukun attığı adıma kendisinde müdahale yetkisi aramasın, kendi işine baksın" diye seslendi. 
'normalleşme sürecidir'
erdoğan operasyonla ilgili "ortalığı velveleye verenlere kulak asılmamasını" istedi, yaşananların normalleşmenin parçası olduğunu savundu:
"yalanlara bakmayın; kuyruğuna basılan, feryadı figan ortalığı velveleye verenlere kulak vermeyin. inşallah çok daha güzel gelişmeler yaşanacak. bütün bu yaşananlar normalleşme sürecidir. hakim ve savcılarımızın, görevlilerimizin korkutulmasına, sindirilmesine, etki altına alınmasına asla ve asla fırsat vermeyiz, vermeyeceğiz. atılacak her adım hukuk içinde atılacak, karar da inşallah hukuk ve demokrasi içinde, yasalar çerçevesinde verilecektir. normalleşmeye başlayan hukuk sistemi hiçbir masumun ceza almasına, hiçbir suçlunun da elini kolunu sallayarak gezmesine müsaade etmeyecektir."
"inşallah medya dünyası girdiği kirli ilişkilerden sıyrılacaktır, diye düşünüyorum. kendisini bu kirli vesayetten kurtaracaktır, diye düşünüyorum. kirli odaklara boyun eğenler millet karşısında kaybetmeye mahkûmdur. şantaja, uluslararası çetelerin kurduğu kumpaslara bu millet gelmiyor, gelmeyecektir. vatanını seven, insaf sahibi, vicdan sahibi herkesin bu kirli odaklara, çevrelere cesur şekilde cevap vermesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum. bitaraf olan bertaraf olur. onun için tarafımızı çok iyi belirlememiz lazım."
'bedelini ödüyorlar'
erdoğan son operasyonun 'tahşiyeciler' adı verilen grubun şikâyeti üzerine yapıldığını söyledi, cemaat'i "ihanet içinde olmakla" suçladı:
"olay bir basın özgürlüğü meselesi değil. 17 ay iki gözü dahi görmeyen bir insanı, 120 kişiyi içeriye alanlar bunlardı. onların şikâyeti üzerine açılmış bir süreç, bunun bedelini ödüyorlar ve ödeyecekler. zulüm ve ihanet hiçbir zaman karşılıksız kalmamıştır. bağırıp feryat edecekler, belki de ağlayacaklar. arkalarına güneydeki çok sevdikleri ülkeyi, medyayı alarak ihanetlerini tescillemeyi sürdüreceklerdir."

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;