Balkanlar

Erken seçim 12 Mayıs’ta

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev’in açıkladığı tarihte sandık başına gidecek seçmenler, yeni parlamentoyu belirleyecek.

Konular: Bulgaristan

Haberin Öne Çıkanları

Hükümet istifa etmişti

Halk tepkili

240 milletvekili var

Bulgaristan’da iki hafta boyunca süren sokak gösterileriyle hükümete istifa çağrısı yapılmıştı. [AFP]

En fakir AB üyesi

dünya bankası verilerine göre, 2011'de bulgaristan'ın satın alma paritesine göre kişi başına gsyih seviyesi 14.825 dolardı. bu veri, ab üyesi 27 ülkenin ortalamasının yüzde 46’sına tekabül ederek, blok bünyesinde son sırada yer aldı. ab istatistik kurumu eurostat'ın dönemsel olarak düzetilmiş aralık 2012 verilerine göre, bulgaristan'daki işsizlik, yüzde 12,3 ile ab ortalamasının üzerinde bulunuyor. aynı kurum, ülkenin satın alma paritesine göre aylık asgari ücret düzeyinin ocak 2013'te 321 euro ile romanya'nın ardından ikinci sırada olduğunu belirtiyor.

bulgaristan’da, başbakan boyko borisov hükümetinin geçen hafta görevini bırakmasıyla başlayan krize nokta, cumhurbaşkanı rosen plevneliev'in erken seçim açıklamasıyla konulmuş oldu. 12 mayıs'ta sandığa gidecek seçmenler, ülkenin yeni parlamentosu ve hükümetini belirleyecek.

borisov hükümeti, yükselen elektrik fiyatları nedeniyle ülke çapında yapılan dev protesto gösterilerinin ardından 21 şubat'ta istifa etmişti.

cumhurbaşkanı plevneliev'in yeni hükümeti kurma görevini verdiği parlamentodaki partiler ise, seçime gitmek istediklerini belirmişlerdi.

240 üyeli bulgaristan parlamentosunda istifa eden başbakan borislov’un ‘avrupalı gelişimi için vatandaşlar’ (gerb), bulgaristan sosyalist partisi liderliğindeki ‘bulgaristan için koalisyon’, üyelerinin çoğunluğunu türklerin oluşturduğu hak ve özgürlükler hareketi (höh), mavi koalisyon ise düzen hukuk ve adalet partileri yer alıyor.   

sokaklar karıştı

kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla açısından ab’nin en fakir ülkesi olan bulgaristan'da, halk yüksek enerji fiyatları, enerji tekelleri, yolsuzluk ve düşük yaşam standartlarına tepki gösteriyor.

bulgaristan’da iki hafta boyunca süren sokak gösterileriyle hükümete istifa çağrısı yapılmıştı. ülkenin başlıca şehirlerinde sokağa inen binlerce kişi hükümet karşıtı protestolara katılırken, filibe şehrinde bir elektrik dağıtım şirketine ait bazı araçlar kundaklanmıştı.

başkent sofya’da parlamento binasına taş, yumurta ve domates fırlatan göstericiler 'mafya', 'soyguncular' ve 'istifa' sloganları atmıştı.

göstericiler, ülkeyi üç bölge şeklinde paylaşan elektrik dağıtım şirketlerine ve uyguladıkları yüksek fiyatlara tepkili.

elektrikte 'kartel' iddiası

ülkede elektrik dağıtımının özelleştirildiği 2004 yılından sonra bu sektörü paylaşan çek ''cez'' ve ''energo pro'' ile avusturyalı ''evn'' şirketleri, son iki ayda tüketicilere kestiği elektrik faturalarını üç-beş kat artırdı. protestocular üç dağıtım şirketinin ortaklaşa hareket ettiğini iddia ediyor.

söz konusu şirketler ise yılbaşı ve noel tatillerini evde geçirenlerin daha fazla elektrik tükettiğini öne sürmüştü.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;