Bilim-Teknoloji

Europa'nın görünümü 'yenilendi'

NASA, Jüpiter'in uydularından Europa'nın fotoğraflarını yeniden düzenleyerek gök cismine ait en iyi fotoğrafı ortaya çıkardı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Europa'nın yeni görünümü. [Fotoğraf: NASA]
Jüpiter'in buzul örtüyle kaplı esrarengiz uydusu Europa, 'yeni bir görünüme' kavuştu. NASA Jet İtiş Gücü (JPL) Laboratuvarı'ndaki gökbilimciler, Galileo uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafları yeniden düzenleyerek Europa'nın 'yeni versiyonunu' hazırladı. 
NASA tarafından Europa'nın 'en yüksek çözünürlüklü görüntüsü' olduğu belirtilen fotoğraf, Galileo'nun Jüpiter yörüngesinde sırasıyla birinci ve 14'üncü dönüşünü gerçekleştirdiği 1995 ve 1998 yıllarında çekilen fotoğraflarla oluşturuldu. 
Buzul yüzeyi gerçek renkle örten gökbilimciler, Europa'nın çıplak gözle bakıldığında görünecek halini ortaya çıkardı. Fotoğraf, gelecekte insanlığın evlerinden biri olabileceği düşünülen Europa'nın uzun çizikler ve çatlaklara sahip yüzeyini de net bir şekilde gözler önüne serdi. 
Kızılötesi, yeşil ve mor filtrelerden geçirilen fotoğraflar, Güneş Sistemi'ndeki en düzgün yüzeylere sahip gök cisimlerinden biri olan Europa'nın görünümünü en son haline getirmek için ışık ve renk düzenlemeleri yapıldı. 
NASA, yaşam barındırma olasılığını yüksek kabul ettiği Europa ile ilgili araştırmaları için en son olarak ABD Kongresi'nden bütçe sözü almıştı. 
Kaynak: NASA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;