Bilim-Teknoloji

Europa'ya yolculuk onay aldı

NASA, Dünya'nın ardından insanlığın yeni evi olabileceği düşünülen Europa'nın keşfi için ABD Kongresi'nden önemli bir bütçe desteği aldı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Europa'nın keşfi ABD Kongresi için öncelik halini alıyor. [Fotoğraf: Shutterstock]

Güneş Sistemi'nde Dünya'nın ardından yaşama en elverişli yerlerden biri olarak gösterilen Jüpiter'in uydusu Europa'nın keşfi, ABD Kongre'sinden önemli bir destek aldı. Kâr amacı gütmeyen Planetery Society tarafından düzenlenen toplantıda yer alan Kongre üyeleri, Europa'nın keşfine onay verdiklerini belirtti.

Toplantıda söz alan Cumhuriyetçi Parti'den John Culberson, "Yaşamı bir başka güneş sisteminde aramamıza gerek yok... Yaşam arka bahçemizde bizi bekliyor" ifadesini kullandı. NASA yazın yaptığı açıklamada Europa'daki yaşam olasılığının dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları ve mühendislere ilham verdiğini ve buzul uydunun keşfedilmesini sağlayacak projelerin teşvik edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Beyaz Saray, 2015 için belirlediği 17.5 milyar dolarlık NASA bütçesinde Europa'ya sadece 15 milyon dolar ayırsa da, ön çalışmalar için kullanılacak bu miktarın yanı sıra kamudan da destek alınıyor. Europa'ya 2025'te gönderilmesi planlanan uzay keşif araçlarının belirlenmesini sağlayacak proje yarışmasına başvurular geçtiğimiz ay sona ermişti. 

Bütçe desteği sağlanmalı

Europa forumunda yer alan Temsilciler Meclisi Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi Başkanı Lamar Smith, 'Amerikan halkının Dünya benzeri dış gezegenlere büyük merak duyduğunu ve sadece ortaya atılan bir fikrin yıllarca keşfedilmesini desteklediğini' söyledi. Culberson ise 'Dünya dışı yaşamın keşfedilmesinin medeniyetin geleceğini belirleyecek bir an olacağını' belirterek, uzayın keşfine verilen önemi vurguladı.

Kalın buz tabakasının altında Dünya'daki suyun üç, dört katını barındıran okyanuslar olduğu tahmin edilen Europa'nın, aynı zamanda jeolojik faaliyetler sayesinde sıcak bir deniz tabanına sahip olduğu düşünülüyor. Kısa süre önce uydunun güney yarımküresinde keşfedilen gayzerler, buzul tabakanın altındaki dinamikleri gözler önüne sermişti.

Culberson, Kongre'nin Europa görevleri için gerekli bütçeyi sağlamasına çalışacaklarını belirtirken, Temsilciler Meclisi üyelerinden Adam Schiff, 'Europa keşfinin öncelik arz ettiğini' ifade etti. Beyaz Saray'ın düşük bütçesine rağmen, Kongre son iki yılda Europa görevleri için NASA'ya 155 milyon dolar aktardı. NASA, 2025 civarında düzenlenecek bir görev için milyar dolarlık bütçe gereksinimi duyuyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;