Bilim-Teknoloji

Facebook Çin'den daha kalabalık

Sosyal ağ Facebook'u dünya çapında kullanan kişi sayısı 1 milyar 350 milyona ulaştı. Bu da Facebook üyelerinin sayısının Çin'in nüfusundan daha kalabalık olduğunu gösteriyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Facebook bir günde 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı başardı.
Facebook bir günde 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı başardı. [Fotoğraf: Shutterstock]

bu yılın üçüncü çeyreğine ait mali sonuçlarını açıklayan facebook'un büyümesi devam ediyor. 30 eylül'de biten 2014 üçüncü çeyreğine ait verileri açıklayan facebook'ta kullanıcı sayısı 1.35 milyar oldu.

çin'in nüfusundan daha büyük olan bu rakama göre, bir önceki döneme göre kullanıcı sayısı yüzde 2.27 arttı. bu artış rakamı bir önceki çeyrekte yüzde 3.125 olmuştu. rakamlara göre facebook kullanıcı sayısındaki artış hızı biraz yavaşlamış görünüyor.

gelirler artıyor

kullanıcı sayısındaki artış hızı yavaşlasa da firmanın gelirlerindeki yükselme sürüyor. bir önceki çeyrekte 2 milyar 910 milyon dolar olan gelirler bu çeyrekte 3 milyar 203 milyon dolara yükseldi. elde edilen bu gelirin 806 milyon doları ise kâr. yıllık bazda bakıldığında 2014 yılının ilk 9 ayında facebook'un 2 milyar 239 milyon dolar kâr ettiği görülüyor. bu rakam geçen yıl aynı dönemde 977 milyon dolardı.

facebook'ta günlük kullanıcı sayısı da artmaya devam ediyor. bir önceki dönem 829 milyon olan bu sayı son çeyrekte 864 milyona yükseldi. öte yandan facebook'a sadece mobil cihazlardan erişen üye sayısı da aylık bazda 456 milyona yükseldi. bir önceki dönem bu rakam 399 milyondu.

abone sayısı üst limite ulaşmak üzere

rakamlara göre facebook'un gelirleri, kullanıcı sayısının artış hızı azalsa da artmaya devam ediyor. zaten bir süredir bu artış hızının düşmesinden rahatsız olan firma farklı çözümlerle bu rakamı yükseltmeye çalışıyordu. bu hızın düşmesindeki en önemli sebeplerden biri de dünya nüfusunun büyük bir bölümünün internet erişiminin olmaması. facebook bu konuda da çeşitli yatırımlar yaparak çözüm üretmeye çalışıyor. bu çözümlerden biri ise ücretsiz internet hizmeti vermek. firmanın bu alanda çalışmaları halen devam ediyor.

kaynak: facebook

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;