Latin Amerika

FARC: Siyasi mücadeleye başlayacağız

Latin Amerika'nın en eski silahlı örgütü Kolombiyalı FARC, 'silahları bırakıp, siyasi mücadeleye başlayacağını' açıkladı. FARC lideri Londono, "2018'deki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz" dedi.

Konular: Latin Amerika
[Fotoğraf:AFP - Arşiv]

 2012'den beri Kolombiya hükümetiyle barış görüşmelerini sürdüren FARC'ın lideri Rodrigo Londono, yerel dergi Semana'ya verdiği röportajda "Silahsız siyasette yer alacağız" dedi.  Londono, "En geniş grupla anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için siyasi senaryoya gireceğiz, silahları bir kenara bırakıp siyasi mücadeleye başlayacağız" diye konuştu. 

Küba'daki görüşmelerin sonucunda FARC ile hükümet arasında, toprak reformu, uyuşturucu kaçakçılığının sonlandırılmarı ve FARC üyelerinin adalet sürecinden geçerek siyasete katılması müzakere ediliyor. Müzakerelerde mayınların temizlenmesi ve kayıp insanların bulunması da önemli başlıklar arasında. 

'2018'teki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz'

FARC'ın silahsızlandırılması sürecinin de BM misyonu gözetiminde yapılması öngörülüyor. 

Kolombiya güvenlik güçleriyle FARC'ın silahlı çatışmalarında 51 yılda 220 bin kişi öldü. Milyonlarca kişi de evlerini terketmek zorunda kaldı.  

FARC'ın üst düzey liderleri barış görüşmelerini desteklese de Londono silah bıraktıktan sonra ülkede sap grupların kendilerini hedef almasından korktuklarını söyledi. 

FARC lideri, "Ortak kaygı, yoldaşların geçmişte saldırıya uğrayan Unión Patriótica'nın (Yurtsever Birlik Partisi) başına gelenler bizim başımıza gelir mi? Korku bu" dedi. 

Londono, kaygılar giderilirse 2018'teki Başkanlık ve Parlamento Seçimleri için "2018'deki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;