Avrupa

Fransız mizah dergisine saldırı

2011'de Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayımlayan Charlie Hebdo dergisinin binasına saldırı düzenlendi. 12 kişi hayatını kaybetti. Dergi son olarak da IŞİD liderinin bir karikatürünü yayımlamıştı.

Konular: Fransa, Avrupa
Charlie Hebdo saldırısından sonra Fransa'da güvenlik alarmına geçildi. [Fotoğraf: Reuters]

Fransa'nın başkenti Paris'te Hazreti Muhammed'in karikatürlerini 2011'de yayımlayan Charlie Hebdo dergisinin binasına silahlı saldırı oldu. En az iki saldırgan dergi binasına girip ateş açtı.

Fransız polisi aralarında iki polis ve dört karikatüristin de olduğu 12 kişinin öldüğünü, 9 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralılardan 5'inin durumu ağır. Ölenler arasında derginin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier de var.

Fransız televizyonlarına konuşan görgü tanıkları, siyah kıyafetli bazı adamları dergi binasına kalaşnikoflarla girerken gördüklerini, ardından da peş peşe silah sesi duyduklarını anlattı. 

Saldırganların aracı Pantin bölgesinde bulundu, polis şimdi saldırganları arıyor.

IŞİD liderinin karikatürü de yayımlandı

Charlie Hebdo bir Danimarka gazetesinde yayımlanan Hazreti Muhammed karikatürlerini 2006'da yeniden basarak tepki çekmişti. Kasım 2011'de ise dergi kendi çizdikleri Hazreti Muhammed karikatürünü yayımlamıştı. Karikatürlerin yayımlanmasından bir gün sonra dergi binasına molotof kokteyli atılmıştı.

Dergi son olarak da Twitter hesabında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Bağdadi'nin bir karikatürünü yayımlamıştı.

1992 yılında yayıma başlayan Charlie Hebdo, politikacılar, dini semboller ve din adamlarına yönelik tartışmalı karikatürleriyle sık sık gündeme geliyor. Tirajı yüksek olmayan dergi son dönemde ekonomik zorluklar çekiyordu.  

[Öldürülen karikatüristler (soldan sağa) Georges Wolinski, Jean Cabut, Genel Yayın Yönetmeni Stéphane Charbonnier, Bernard Velhac; "Tignous" [AFP]]

Hollande: Terör saldırısı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande saldırıya uğrayan derginin binasına gitti. Hollande burada yaptığı açıklamada olayı, "terör saldırısı" diye niteledi ve şunları söyledi:

"Fransa şok olmuş durumda. Bu bir terör saldırısıdır. Bu ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Daha önce de bu dergi bazı saldırılara maruz kalmıştı, korumanın artırılması gerekiyor. Ölü sayısını ilerleyen saatlerde kesin olarak açıklayacağız. Bakanlarla da bir araya geleceğim. Bir daha böyle saldırılar olmaması için önlem almalıyız, güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkaracağız. Bu saldırganların yakalanıp adalete teslim edilmesi de bunlardan biri. Ülke olarak bütünlük içindeyiz. Kararlı bir biçimde davranacağız. Biz özgürlük ülkesiyiz ve dolayısıyla tehditlerle karşılaşıyoruz. Kimse bu ülkenin ruhuna, vatandaşlarına zarar veremez."

Kabine olağanüstü toplanıyor

Başbakan, İçişleri ve Kültür Bakanları ile Paris Valisi de Hollande'a eşlik etti. Saldırının ardından Fransa'da "güvenlik alarmına" geçildi.

Hollande, Bakanlar Kurulu'nu bir saat içinde Başkanlık Sarayı'nda toplayacak.

Dünyadan tepki yağdı

Arap Yarımadası'nın El Kaidesi olarak da tanınan örgüt, Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yönelik saldırıyı düzenleyenlere övgüde bulundu.
[[Fotoğraf: Reuters-Arşiv]]

Beyaz Saray, Paris saldırısını "mümkün olan en kuvvetli şekilde" kınadığını duyurdu.

İngiltere Başbakanı Cameron da saldırının "korkunç" olduğunu söylerken, basın özgürlüğünün korunması gerektiğini vurguladı. Cameron, "Terörün her türüne karşı Fransa halkının yanındayız. İfade özgürlüğü ve demokrasiden taviz veremeyiz" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise saldırının sadece Fransızlara değil basın ve ifade özgürlüğüne yönelik olduğunu söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile telefonda görüşeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Sebebi ve amacı ne olursa, nereden gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşıyız ve mücadele etmemiz gerekiyor. Dünyadaki en önemli eksiklerden biri de bu. Avrupa’yı özellikle tehdit eden bir başka unsur da İslamofobi. Ekonomik krizler ayrımcılığı, radikal yabancı düşmanlığını tetikliyor. Bunu gören insanların, 'Yabancı savaşçılar niye gidiyor?' diye yabancı ayrımcılığı birinci sırada. Bunlar maalesef hep birbirini tetikliyor. Irkçılık ve İslamofobi ile mücadele etmemiz gerekiyor. Bizim dinimiz barış dinidir. Terörü İslâm ile ilişkilendirmek doğru bir yaklaşım değil. Başka dinlerden de terör saldırıları oluyor. Terörün her türlüsüne karşıyız ve maalesef bu akımlar birbirini tetikliyor. Bunlarla mücadele etmemiz gerekiyor, altını çiziyorum."

Çavuşoğlu ayrıca Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in Fransa alt meclis başkanı ve senato başkanıyla görüşeceğini, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere herkesin muhataplarını arayacağını ifade etti.

Kaynak: Reuters, AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;