ABD

Freddie Gray'in soruşturma dosyası savcılıkta

ABD’nin Baltimore kentinde gözaltındayken hayatını kaybeden siyah genç Freddie Gray’in ölümü üzerine başlatılan soruşturmada, Gray'in tutuklama sırasında değil, nakil sırasında yaralandığı tespitine yer verildi.

Konular: Amerika
Baltimore polis departmanı şefi Anthony Batts, soruşturmayla ilgili 30'dan fazla müffettiş görevlendirildiğini açıkladı. [Fotoğraf-AP]

gray’in ölümüne ilişkin soruşturma dosyasının savcıya gönderilmesinin ardından basına sızan haberlere göre, siyah gencin tutuklama sırasında yaralandığına dair hiçbir kanıt bulunamadı.

reuters haber ajansı, gray'i muayene eden adli doktorun raporuna dayanarak, 25 yaşındaki siyah gencin ölümüne polis nakil aracında boynunu kırmasına neden olan darbenin yol açtığını yazdı. baltimore polisi de gray'in kafasındaki yaranın polis aracının arkasındaki cıvatayla örtüştüğünü ileri sürmüştü.

benzer şekilde, abc news, gray'in kafasını polis aracının arkasındaki civatalara vurduğunu, ancak buna neyin neden olduğunun belirsizliğini koruduğuna işaret etti.

söz konusu darbenin gencin boynunun kırılmasına neden olduğu belirtilen haberde, aracın sürücüsünün ifadesine henüz başvurulmadığı kaydedildi.

washington post gazetesi ise kamuoyuna sunulmayan soruşturma dosyasından ele geçirdiği bir belgeye dayanarak, gray'le aynı nakil aracında bulunan bir tutuklunun ifadesinde, siyahi gencin "duvarları yumrukladığını duyabildiğini" ve "kendini kasten yaralamaya çalıştığını" söylediğini aktardı.

haberde, şu anda hapishanede bulunan tutuklunun, nakliye aracındayken metal bir bölme ile ayrıldığı gray'i göremediği bilgisine yer verildi. 

“araç 3 değil, 4 kez durdu” 

baltimore emniyet müdür yardımcısı kevin davis, düzenlediği basın toplantısında, gray'i taşıyan polis nakil aracının daha önce açıklandığı gibi 3 değil, 4 kez durduğunu söyledi.

aracın daha önce bilinmeyen durağını, "özel bir işletmenin" güvenlik kamerasındaki kayıtlar ortaya çıkardı. 

ap'ye konuşan koreli market sahibi jung hyun hwang, söz konusu kayıtların kendi işletmesine ait olduğunu ve bunların orjinalini polise geçen hafta içinde teslim ettiğini söyledi. 

hwang, ayrıca kayıtların tek kopyasının protestocuların yağmalaması sırasında çalındığını belirtti. 

baltimore polisi ise nakil aracının duraklarının lokasyon bilgilerini basınla paylaşırken, aracın neden durduğuna veya bu sırada neler yaşandığına yönelik herhangi bir bilgi iletmedi. 

“gray, solunum cihazı talep etti”

polis raporunda dikkati çeken bir başka nokta ise, yerel saatle 08.40'ta tutuklanan gray'in polis nakil aracına bindirilirken, astım hastalarının kullandığı solunum cihazı talebinde bulunmasıydı.

raporda, ayrıca araç sürücüsünün, gray'in öfkeli davranışlar sergilediğini rapor ettiği belirtildi. araç, son olarak gray'in araçtan çıkarılarak prangalanması sırasında dururken, sürücü bu durağın ardından takviye polis istedi.

freddie gray, 12 nisan'da gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılmış ve omuriliğindeki ciddi yaralanma sonucunda 19 nisan'da hayatını kaybetmişti. 

siyah gencin ölümü şiddet olaylarının fitilini ateşlerken, göstericiler baltimore kentindeki araçları ateşe vermiş, dükkanları ve mağazaları yağmalamıştı.

baltimore belediye başkanı stephanie rawlings-blake, olayların kontrolden çıkması üzerine 28 nisan'da kentte olağanüstü hal ilan etmiş, bir hafta süreyle gece sokağa çıkma yasağı uygulamaya başlamıştı.

rawlings-blake, ayrıca abd ordusunun bir kolu olan ulusal muhafızları da düzeni sağlamak için kente çağırmıştı. 

 olağanüstü hal ilanında sonra yatışan olaylarda, şimdiye kadar 98 polisin yaralandığı ve 100'ün aşkın kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;