Afrika

Gine Bissau'da darbe girişimi

Ordu, Başbakan ve Geçici Devlet Başkanı'nın Angola ile ülkede yabancı askerlerin varlığını meşru hale getirecek gizli bir askeri anlaşma yaptıklarını ileri sürüyor.

Haberin Öne Çıkanları

Akıbetleri bilinmiyor

İlk darbe değil

Eski Portekiz sömürgesi, bağımsızlığını 1974'de kazanmıştı. Ülkede 1974'den bu yana birkaç kez askeri darbe oldu. [AA]

Mali'de yaşanan darbeden sonra diğer bir Afrika ülkesi daha darbe girişimine sahne oldu.

Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da askerlerin Başbakan Carlos Gomes Junior'u tutukladıkları ve bilinmeyen bir yere götürdükleri bildirildi.

Başbakan'ın eşi Salome Gomes, Gomes Junior'un perşemba akşamı askerler tarafından evinden alındığını ve bir pikaba bindirilerek, bilinmeyen bir yere götürüldüğünü belirtti.

29 Nisan'daki devlet başkanlığı seçiminin adayı Başbakan Junior'un evi perşembe günü, kenti kuşatan ve ulusal radyoyu ele geçiren askerlerin roketli saldırısına uğradı.

Geçici Devlet Başkanı Raimundo Pereira'nın akıbeti de bilinmiyor.

Darbenin gerekçesi 'gizli anlaşma'

Batı Afrika Ekonomik Topluluğu da kronik istikrarsızlığı bulunan Gine Bissau'daki darbe girişimini kınadı.

Bu arada, ordu, Başbakan Junior ve Geçici Devlet Başkanı Pereira'nın Angola ile ülkede yabancı askerlerin varlığını meşru hale getirecek gizli bir askeri anlaşma yaptıkları gerekçesiyle darbe girişiminde bulunulduğunu bildirdi.

Başkent Bissau'da, askerlerin ulusal radyonun kontrolünü ele geçirdiği ve sokaklardan silah seslerinin geldiği bildirilmişti.

Gazeteciler, başkent sokaklarında askerlerin dolaştığını, iktidar partisinin merkezinin işgal edildiğini, bölgeden roket ve silah seslerinin geldiğini kaydetmişti.

Aralarında eski devlet başkanı Kumba Yala'nın da bulunduğu muhalefet adayları, 29 Nisan'da yapılacak devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunun 'adalet' adına boykot edilmesi çağrısında bulunmuş, seçimlerin ilk turunda yolsuzluk yapıldığını öne sürmüştü.

Seçimlerin ilk turunu başbakan Carlos Gomes Junior yüzde 48,97 ile önde tamamlamıştı, Kumba Yala, oyların yüzde 23,26'sını almıştı.

İlk darbe değil

Eski Portekiz sömürgesi Gine Bissau, bağımsızlığını 1974'de kazanmıştı. Ülkede 1974'den bu yana birkaç kez askeri darbe oldu.

Devlet Başkanı Joao Bernardo Vieira ile Genelkurmay Başkanı Tagma Na Vaie, 2009'da birer gün arayla düzenlenen suikastlerde öldürülmüştü.

Vieira'nın askerler tarafından öldürüldüğü belirtilirken, Tagme Na Vaie'nin, genelkurmay karargahı yönünden açılan ateşte yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Son devlet başkanı Malam Bacai Sanha, Ocak ayında Paris'teki bir hastanede yaşamını yitirmişti. Devlet Başkanının hastalığı açıklanmamıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;