Bilim-Teknoloji

Google'dan güneş enerjisine 300 milyon dolar

Google, güneş enerjili evlerin ABD'de teşvik edilmesini amaçlayan bir projeye 300 milyon dolar yardımda bulundu. Yapılan bağış, evlere güneş paneli yerleştirilmesi için kullanılacak.

Konular: Bilim-Teknoloji
Google güneş enerjili evlerin donanım maliyetini karşılayacak. [Fotoğraf: SolarCity]

Google, teknoloji milyarderi Elon Musk'ın sahibi olduğu SolarCity firmasına 300 milyon dolarlık yardımda bulundu. Bağış, SolarCity tarafından gerçekleştirilecek 750 milyon dolarlık projede kullanılacak.

25 bin haneye güneş paneli yerleştirilmesini hedefleyen projede harcanacak para, ev sahiplerinin ön masraflarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Google, güneş panellerinin yerleştirilmesi dahil 20 bin dolarlık masrafları karşılayacak. Ev sahipleri güneş panellerinin sadece aylık kirasını ödeyecek.

Google, 300 milyon dolarlık destekle SolarCity'e ikinci kez yardımda bulundu. İnternet devi ilk olarak 2011'de 280 milyon dolar bağışta bulunmuştu. Apple gibi yeşil enerji projelerine destek veren Google, donanım ve bakım masraflarını azaltarak güneş panellerinin yaygınlaşmasını hedefliyor. SolarCity, ABD'de 14 eyalette faaliyet gösteriyor.

Apple, kısa süre önce First Solar adlı güneş enerjisi firmasına 850 milyon dolar yardımda bulunulacağını açıklamıştı. Dev bağış California'da kurulacak ve Apple'a da enerji sağlayacak güneş santrali inşasında kullanılacak.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;