Suriye'de iç savaş

Güvenlik Konseyi Suriye'de klor gazı kullanımını yasakladı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’de klor gazının kullanımını yasaklayan tasarıyı onayladı. Karara uymayan taraflara BM yaptırımı uygulanacak.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Suriye rejimi zehirli gaz kullandığını hiçbir zaman kabul etmedi. [Foroğraf:AP-Arşiv]

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’de klor gazının bir silah olarak kullanımını yasaklayan ve kullanıldığı takdirde yaptırım uygulanacağına dair karar tasarısını onayladı.

Oylamaya katılan 15 ülkeden Rusya dâhil olmak üzere 14’ü tasarıya ‘evet’ oyu verirken, Venezuela çekimser kaldı.

ABD tarafından Güvenlik Konseyi'ne sunulan tasarı, Suriye'ye uluslararası yaptırımlar uygulanmasına ve askeri güç kullanmasına kapı açan BM Şartı'nın 7. bölümü altında kabul edildi.

Kararda rejim ya da muhaliflerin ismi zikredilmiyor. Klor gazını kullanan hangi taraf olursa olsun yaptırım uygulanacağı belirtiliyor.

Karar, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ), evlerde kullanılan çamaşır suyu veya klor içeren maddeleri kontrol etmesini de sağlıyor.

Klor gazı Suriye’de defalarca kullanıldı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ) BMGK’ya Ocak ayında sunduğu rapora göre, muhaliflerin kontrolünde bulunan üç köye düzenlenen çok sayıda hava saldırısında klor gazı kullanılmıştı.

Raporda saldırıların kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bilgi verilmedi. İdlib ve Hama vilayetlerinde Nisan ve Ağustos ayları arasında gerçekleştirilen saldırılarda 13 kişi klor gazı nedeniyle öldü. 350 ila 500 arasında kişi de saldırılardan etkilenmişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;