2014 Yerel seçim

'Hak eden kazandı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yalova'da yenilenen seçimlerde CHP'nin adayının kazanmasını Twitter üzerinden bu sözlerle yorumladı. Kılıçdaroğlu, "Yalova konusunda çok ciddi baskılar vardı" dedi.

Kılıçdaroğlu Türk-İş aa main
Kılıçdaroğlu TÜRK-İŞ Başkanı Ergun Atalay ile bir araya geldi. [AA]

Kılıçdaroğlu Yalova'da yenilenen seçimin sonuçlarıyla ilgili sorulara TÜRK-İŞ ziyaretinde yanıt verdi. 

Seçimlerden önce Yalova konusunda ciddi baskılar olduğunu savunan CHP Genel Başkanı, "Ama belediye başkan adayımız gerçekten toplumun her kesimini kucaklıyordu, bu vesileyle ben bütün Yalovalılarara teşekkür ediyorum. Onurlu bir duruş sergilediler" dedi. 

Aday arayışı için turlar sürüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamayı, Soma'daki maden kazası nedeniyle ertelenen TÜRK-İŞ ziyaretinde yaptı. Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayıyla ilgili tarifi de taşeronluk sistemi üzerinden oldu. 

"Biz örgütlü toplumdan yanayız. Böylece seslerinin daha gür çıkmasına imkan sağlamış olacağız. Cumhurbaşkanı adayımızın da emekten yana bir kişi olmasını arzu ederiz. Özellikle sizin sık sık şikayet ettiğiniz temel bir konu daha var. O da taşeron işçilik. Bizim gönlümüzden geçen cumhurbaşkanının taşeronlaşmaya karşı çıkması gerekir."

Yavaş'ın açıklamaları

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mansur Yavaş Hürriyet gazetesine verdiği demeçte "Cumhurbaşkanlığı adaylığını istiyor musunuz?" sorusuna "İstemez miyim. Sonuçta cumhurbaşkanlığı olabilecek en şerefli makamdır. Benim adımın geçmesi bile beni son derece mutlu eder, çoluğunuza çocuğunuza bırakabileceğiniz bir mirastır. Topu topu 10 kişinin adı geçiyor zaten. Bunlardan bir tanesi de Mansur Yavaş ise demek ki doğru bir çizgi izlemişiz" yanıtını vermişti. 

TÜRK-İŞ ziyaretinde Kılıçdaroğlu'na bu açıklamalar da soruldu, Kılıçdaroğlu,"Sayın Yavaş elbette bir değerlendirme yapacaktır. Ben de sabah okudum. İsim bazında hiçbir değerlendirme yapmadık. Yapmamaya da özen gösteriyoruz. İlkeler üzerinde anlaşma sağlayalım diye temaslarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde net görüşler ortaya çıkmış olacak" dedi. 

Kılıçdaroğlu ziyaretlerine Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile devam etti.

Kılıçdaroğlu KESK ziyaretinde "Cumhurbaşkanı adayının özgürlükten, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, kadın erkek eşitliğinden yana, yurttaşıyla rahatlıkla empati kurabilen, rahatlıkla sokakta yürüyebilen, devletin uyum içinde çalışmasını sağlayan, uluslararası hukuku özümsemiş, bilgi birikimi yeterli bir kişi olmasını üç aşağı beş yukarı belirledik" dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;