Hakan Fidan

Hakan Fidan istifa etti

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, 10 Şubat'tan itibaren geçerli olmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunduğu istifası kabul edildi. Fidan'ın 2015 genel seçiminde milletvekili adayı olması bekleniyor.

milli istihbarat teşkilatı (mit) müsteşarı hakan fidan, 10 şubat'tan geçerli olmak üzere başbakan ahmet davutoğlu'na istifasını sundu. fidan'ın istifa dilekçesi, başbakan ahmet davutoğlu tarafından kabul edildi. fidan'ın 2015 genel seçiminde milletvekili adayı olması bekleniyor.

kamu görevlilerinin 7 haziran'daki seçimde aday olabilmeleri için en geç 10 şubat'ta görevlerinden ayrılmaları gerekiyor. fidan 25 mayıs 2010'dan beri mit müsteşarı olarak görev yapıyordu.

cnn türk kanalında konuşan hükümet sözcüsü bülent arınç, fidan'ın milletvekili olmak için istifa etmesini uygun bulmadığını söyledi. arınç, "yaptığı görev bence daha önemli. eğer vekil olacaksa her vekil onun yaptığı işi yapamaz. sıradan bir milletvekili olacaksa bence bu görev çok daha önemliydi. şahsen kendisinin bakan olmasını uygun görmüyorum. süpermen görevi verilmiş bir insanın bir vekil olarak parlamentoya girmesini israf olarak görürüm" diye konuştu.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, 3 şubat'taki mali ziyaretinde fidan’ın ak parti’den aday olup olmayacağı sorusuna 'başbakan davutoğlu ile bu konu hakkında konuştuklarını ve fikrinin davutoğlu’nda gizli olduğunu' söylemişti.

7 şubat'ın yıldönümü

hakan fidan'ın istifası, 7 şubat 2012'de yaşan 'mit krizi'nin yıldönümünde geldi. anadolu ajansı, başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı bilgiyi 07 şubat saat 00.12'de duyurdu.

istanbul’da özel yetkili savcı sadrettin sarıkaya, 7 şubat 2012'de kck soruşturması kapsamında mit müsteşarı hakan fidan'ı, eski müsteşar emre taner'i, eski müsteşar yardımcısı afet güneş'i ve iki mit görevlisini ifade vermeye çağırmıştı.

'erdoğan'ın kara kutusu'

türkiye'nin haber alma örgütü milli istihbarat teşkilatı (mit) tarihinde müsteşarlık makamına atanan en genç isim olan hakan fidan, başbakan recep tayyip erdoğan'ın 'karakutum' olarak nitelendirdiği bir isim.

1968'de ankara'da doğan fidan, 1986'da kara kuvvetleri muhabere okulu'ndan mezun olup türk silahlı kuvvetleri’nde (tsk) astsubay rütbesiyle görev yapmaya başladı. nato'nun almanya'daki istihbarat ve harekât başkanlığı'nda görevlendirilmesi, fidan'ın eğitim ve kariyerinde dönüm noktası teşkil etti.

2003-2007 yıllarında başbakanlığa bağlı türk işbirliği ve koordinasyon ajansı (tika) başkanlığı görevini yürüten fidan'ın bu dönemde afrika, ortadoğu, orta asya, kafkasya ve balkanlar'da neredeyse ayak basmadığı ülke kalmadı.

aynı zamanda dışişleri bakanı ahmet davutoğlu'na danışmanlık yapan fidan, kasım 2007'de başbakan recep tayyip erdoğan'ın 'dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu' müsteşar yardımcısı olarak görevlendirildi.

tika başkanlığı ve başbakanlık müsteşar yardımcılığı makamlarında sergilediği başarılı performansının yanı sıra istihbarat alanındaki bilgisiyle de dikkat çeken fidan, 17 nisan 2009'da dönemin mit müsteşarı emre taner'in yardımcılığına getirildi. taner'in emekli olmasının ardından, ak parti hükümeti tarafından 27 mayıs 2010 tarihinde, henüz 42 yaşındayken, mit müsteşarlığı makamına atandı. fidan böylece mit tarihinde müsteşarlık koltuğuna oturan en genç isim oldu.

mit'in başına geçmesinin hemen akabinde, 31 mayıs 2010 akşamı gerçekleşen mavi marmara olayı, fidan'ın adının uluslararası alanda gündeme taşınmasına sebebiyet verdi.

fidan'ın ismini türkiye gündeminin ilk sıralarına çıkartan gelişme ise pkk'nın yöneticileriyle 2009'da norveç'in başkenti oslo'da yapılan müzakerelerin ses kaydının internete sızması oldu.

kaynak: aa ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;