Suriye'de iç savaş

Halep'te 20 rejim askeri öldürüldü

Suriye’de Esed rejimine karşı savaşan muhalifler, Halep’in kuzeyindeki Eşrefiye Mahallesi’ndeki çatışmalarda 20 rejim askerini öldürdüklerini duyurdu.

Konular: Ortadoğu
Halep'te rejimin varil bombalı saldırıları devam ediyor. [Foto: Reuters-Arşiv]

Muhalif ‘Bedir Şehitleri Tugayı’ Komutanı İyad Ebu Semir, Eşrefiye Mahallesi’nde rejim güçlerinin kullandığı bir binaya ağır silahlarla saldırdıklarını söyledi. Muhalifler saldırıda ‘cehennem topu’ ismini verdikleri el yapımı silahı da kullandı. Bin 500 metre menzilli top, 200 metrekarelik bir alanı tahrip edebiliyor.

Ebu Semir, Anadolu Ajansı’na muhaliflerin askerler tarafından kullanılan yakın bölgedeki beş binaya daha saldırdığını ve toplam 20 rejim askerini öldürdüklerini belirtti.

Muhalif komutan, Esed rejimine karşı savaşan muhalif silahlı güçlerin Halep’in Şeyh Maksud ve Halidiye bölgelerinde de benzer başarılı operasyonlar düzenlediğini dile getirdi.

Suriye rejimine bağlı güçler, Halep’in kuzeyinde muhaliflerin elindeki bazı bölgelere varil bombalı saldırılar düzenledi.

Suriye'de 2011'in Mart ayında başlayan ayaklanmalar ve devam eden iç savaşta şimdiye kadar 200 binden fazla insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan ise evinden oldu. Ülkedeki iç savaştan dolayı yaklaşık 4 milyon kişi Türkiye, Lübnan ve Ürdün başta olmak üzere komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Halep'te direniş

Halep'te yaklaşık bir yıldır süren rejim kuşatması son haftalarda yoğunlaştı. Muhalifler Halep merkezini diğer bölgelere bağlayan 4 kilometrelik bir koridorda direnişini sürdürüyor.

Şam rejimi daha önce de Humus'ta benzer bir şekilde yaklaşık iki yıl boyunca kuşatma uygulamış ve bölgede büyük bir insani dram yaşanmıştı.

Kuşatma altında tuttuğu bölgelere ilaç ve gıda girişine izin vermeyen rejim güçleri, bu şekilde kenti teslim olmaya mecbur bırakma politikası güdüyor.

Rejimin Humus'ta uyguladığı abluka, Cenevre 2 Konferansı'nda da gündeme gelmiş, varılan anlaşma ile bölgeye gıda ve insani yardım girişine bir süre izin verilmişti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Ekim ayında Suriye krizinin çözümü için yeni bir teklifte bulundu: Halep’ten başlayarak başka bölgelere de uygulanacak “dondurulmuş bölgeler” (freeze zones). Planı De Mistura ile Şam'da görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, taslağı 'üzerinde çalışılmaya değer' bulduğunu açıkladı.

Plan, hem rejim hem de muhaliflerin Halep’ten başlayarak belirlenmiş bazı bölgelerde ateşkes ilan etmesini öngörüyor. De Mistura, dondurulmuş bölgelerin daha sonra yapılacak müzakereler için bir başlangıç olacağını söyledi, ancak bunun ayrıntılarını ve takvimini vermedi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;