Suriye'de iç savaş

Halep'te yeni katliam: 50 ölü

Suriye'de Esed rejiminin Halep’in Cisr El Hac bölgesine varil bombaları kullanarak düzenlediği hava saldırılarında çoğu kadın ve çocuk en az 50 kişi öldü. Onlarca yaralı var.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), rejimin Cisr El Hac bölgesine en az 3 varil bombası attığını duyurmuştu. [Fotoğraf: AA]

Al Jazeera'nin Halep muhabiri Amr Halebi, Esed rejimine ait helikopterlerin muhaliflerin kontrolünde bulunan Halee’in Cisr El Hac bölgesindeki otobüs duraklarına varil bombaları kullanarak hava saldırıları düzenlediğini aktardı.

Çok sayıda arabanın imha edildiğini ifade eden Halebi, saldırılarda çoğu kadın ve çocuk en az 50 kişinin öldürüldüğünü onlarca kişinin de yaralandığını söyledi.

Muhabir Halebi, ölü ve yaralıların kan izlerinin bölgenin her tarafına yayıldığını, rejimin kısa bir süre sonra da havan toplarıyla yeniden saldırı düzenlediğini de aktardı.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise, rejimin Cisr El Hac bölgesine en az 3 varil bombası attığını duyurdu.

Konseyin açıklamasında, "Rejimin varil bombalı saldırısında yaralananlardan bazılarının durumu ciddi. Yaralılar kentteki sahra hastanelerine kaldırıldı. Saldırı bölgesinde çok sayıda minibüste yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü" denildi.

Kalamun’da şiddetli çatışmalar

Anadolu Ajansı’nın Kalamun Medya Merkezi'ne dayandırdığı habere göreyse, Suriye'de çatı birliği Fetih Ordusu'na bağlı birlikler ile başkent Şam'ın kuzeyindeki Kalamun'un Ceyrud Maara bölgesinde Esed rejimi ve Hizbullah’a bağlı milislerle arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda en 35 Hizbullah mensubunun öldüğü de geçilen bilgiler arasında. 

Kalamun Medya Merkezi'nin yaptığı açıklamada, silahlı muhaliflerin bölgedeki rejim güçlerine ait çok sayıda askeri mühimmat ele geçirdiği bilgisi verildi. Muhaliflerin bölgede Esed güçlerine karşı "vur kaç" taktiği uyguladığı da ifade edildi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;