Kürt sorunu

'Hayvan haklarını savundum'

Uludere'de 34 kişinin öldüğü olayla ilgili Twitter hesabından "Ölen katırlara üzülün" diyen TFF hakemi Ümit Çınarlı, ırkçılık yapmadığını söyledi. Çınarlı daha sonra yazdığı mesajlarda da benzer ifadeleri sürdürdü.

Konular: Türkiye

Haberin Öne Çıkanları

Eski 'tweet'leri sildi

'TSK'yı savundum'

Profilini değiştirdi

Profilindeki 'TFF Hakemi' bilgisini silen Çınarlı, bunun yerine "Türk ırkı sağolsun" yazdı.
Uludere'de 34 kişinin Türk ordusuna ait savaş uçaklarıyla bombalanarak öldürüldüğü olayların ikinci yıldönümünde, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yazdığı mesaj nedeniyle tepki çeken Türk Futbol Federasyonu (TFF) hakemi Ümit Çınarlı kendini savundu.
 
"Uludere olayının ikinci yıl dönümü kutlu olsun. Ölen katırlar sizden daha değerliydi" yazan Çınarlı , Posta gazetesine yaptığı açıklamada, "Ben hayvan haklarını savundum. Ben hiçbir etnik unsuru kastetmedim" dedi.
 
Çınarlı, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı bir eylemi savundum. Silah kaçakçılığı yapan, askere kurşun sıkan insanları eleştirdim. Herhangi bir ırka karşı düşmanlık beslemem. Abartıldığını düşünüyorum. Cemal Süreya da Doğulu ama onu severim" diye konuştu.
 
Benzer 'tweet'leri sürdürdü 
 
Çınarlı, "Hümanizm köpekliktir. Uludere'deki katırlara üzülün bence" ifadesinin bulunduğu Twitter hesabını kilitledi ve eski paylaşımlarını sildi. Ancak aynı hesaptan daha sonra yazdığı 'tweet'lerle benzer ifadeler kullanmaya devam etti. 
 
Çınarlı son olarak "Vur göklerden leşleri uçsun, soysuz Kürde her gün Uludere olsun" diye tweet attı.
 
Çınarlı, TFF'nin sitesinde faal olmayan Herkes İçin Futbol (HİF) hakemi listesinde gösteriliyor.
 
Twitter profilindeki 'TFF Hakemi' bilgisini de kaldıran Çınarlı, bunun yerine "Türk ırkı sağolsun" yazdı. 
 
PKK'lı diye bombalandılar
 
28 Aralık 2011 gecesi, TSK'nın Irak sınırında düzenlediği hava operasyonunda bir grup sivil, insansız hava araçlarından gelen görüntüler üzerine PKK'lı sanılarak bombalanmıştı. Operasyonda Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu ve Gülyazı köylerinde yaşayan 34 kişi hayatını kaybetmişti. 
 
Çoğu 20 yaşın altında olan kurbanların sık sık sınırın Irak tarafına geçerek sigara kaçakçılığı yaptığı anlaşılmıştı.
 
Kaynak: Ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;