Çözüm süreci

HDP heyeti Öcalan ile görüştü

HDP heyeti, beklenenden bir gün önce İmralı'da PKK lideri Abdullah Öcalan ile dört saat görüştü. HDP heyetine bu kez DTK Eş Başkanı Hatip Dicle de katıldı.

HDP heyetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile daha önceki görüşmesinden fotoğraflar basına verilmişti. [ARŞİV]

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, İmralı'da pazar günü PKK lideri Abdullah Öcalan ile yapmayı planladıkları görüşmeyi bir gün önce gerçekleştirdi. Görüşme HDP'den yapılan açıklamayla duyuruldu. 

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle’den oluşan İmralı heyeti Öcalan’la 4 saat süren bir toplantı yaptı. Saat 16:00 itibariyle de İmralı Adası'ndan ayrıldılar. Böylece Hatip Dicle ile Abdullah Öcalan da yıllar sonra bir araya gelmiş oldu.

Görüşmenin detayları pazar günü yapılacak yazılı açıklamayla duyurulacak. Öcalan'ın bu görüşmede örgüte "mutlak eylemsizlik" çağrısı yapması bekleniyordu.

Heyet için adı geçen Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Sözcüsü Ceylan Bağrıyanık ise görüşmede yer almadı.

Heyet üyelerinden HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, perşembe günü Kandil'de KCK yöneticileri ile görüşmüştü. 

HDP heyeti Öcalan ile en son 21 Ekim'de görüşmüştü. 40'ı aşkın kişinin öldüğü Kobani'ye destek eylemleri ve HDP'den gelen açıklamalar nedeniyle hükümet, bir süredir heyetin Öcalan ile görüşmesini askıya almıştı.

HDP ile Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan görüşmesinin ardından bu ziyarete yeşil ışık yakılmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;