İran

İran'a bu kez 'füze' yaptırımı

İran'la nükleer anlaşma sonrası bu ülkeye yönelik yaptırımlar kaldırılırken, ABD Hazine Bakanlığı bu kez füze programı nedeniyle 11 İran kuruluş ve şirketine yeni yaptırım açıkladı.

Konular: İran, ABD, Ortadoğu
[Fotoğraf: Reuters]

İran'la nükleer anlaşma sonrası bu ülkeye yönelik yaptırımlar kaldırılırken, ABD Hazine Bakanlığı bu kez füze programı nedeniyle 11 İran kuruluş ve şirketine yeni yaptırım açıkladı. Yaptırım uygulanan şirtketler arasında füze programına dahil olan Hüseyin Püreneşeband'in sahibi olduğu Mabrooka şirketler gurubu bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım kararının 2015 Aralık ayında alındığını ancak açıklanmasının ertelendiğini belirtti. Reuters'a konuşan bir yetkiliye göre Obama yönetimi  yaptırımların açıklanması için İran'daki Amerikan tutukluların serbest bırakılmasını bekledi. 

İran, 10 Ekim'de İmad balistik füzesini test etmişti. Birleşmiş Milletler'in İran'a uygulanan yaptırımları denetleyen komitesi,  füze denemesinin, BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarının ihlâli olduğunu açıklamıştı. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;